Biblioteka: Walter Isaacson. "Steve Jobs"

2013-01-07 ·

Knygos - puiki priemonė tobulėti, pasisemti naujų minčių, idėjų, pažvelgti į jau žinomus dalykus kitu kampu. Jei nori daugiau uždirbti, visų pirma turi daugiau išmokti, tapti kitokiu žmogumi. Tad šalia rezultatų ir veiklos tikslų būtina keltis ir kompetencijos ugdymo tikslus, nes realybė yra žiauri: jei darysime tai, ką darėme iki šiol, gausime tai, kuo tenkinomės iki šios akimirkos.

"Dešimtukas" padės ištrūkti iš šio, atrodytų, užburto rato. Pamenate, kiekviename iš "dešimtukų", kurie skaičiuoja jau ketvirtus metus, vienas iš tikslų būdavo skirti tam tikrą skaičių valandų audio knygų perklausai. Galiu pasidžiaugti, jog jau daugiau nei pusę metų man puikiai pavyksta šio plano laikytis, o dabar tam bus dar viena paskata - rašyti apie tas knygas jums.

Pirmoji knyga, kurią apžvelgsiu "Bibliotekos" rubrikoje, buvo pasirinkta neatsitiktinai. Steve Jobs. Žmogus, tiek savo asmenybe, tiek verslo suvokimu, tiek požiūriu į gyvenimą bei daugelį kitų dalykų gerokai nutolęs nuo visuomenės normų ir standartų bei pakeitęs mūsų supratimą asmeninių kompiuterių, animacinių filmų, muzikos, mobiliųjų telefonų, planšetinių kompiuterių ir internetinių parduotuvių srityse.

Walter Isaacson pasakojama istorija išties primena bjauriojo ančiuko istoriją: kas galėjo pagalvoti, kad  dviejų moksliukų vykdomi bandymai tėvų garaže sukonstruoti kompiuterį per 35 metus evoliucionuos į labiausiai vertinamą kompaniją pasaulyje. Spėju, jog Steve Jobs bendravardis ir pirmojo Apple kompiuterio kūrėjas Steve Wozniak ilgai graužėsi nagus, kai jį apėmusios dvejonės dėl laiką pralenkusių Jobso idėjų ir planų ilgainiui privertė pasirinkti saugų samdomo programuotojo kelią, o vienas lauke likęs Jobsas ne tik laimėjo keletą mūšių prieš jo idėjų bei vadovavimo stiliaus priešininkus, tačiau ir karą dėl geriausios kompanijos pasaulyje.

Karo metaforos personifikacija puikiai atspindi S.Jobso asmenybę keletu aspektų. Visų pirma, jis nebuvo tas, kuris glostytų ar guostų savo pavaldinius. Koncentracija į rezultatą ir siekis įgyvendinti, atrodytų, neįmanomus dalykus jo pavaldinius nuolat versdavo klausytis įžeidinėjimų, kandžių pastabų, kartais net ir su sveika logika prasilenkiančių nurodymų, tačiau, kaip sakė pats knygos herojus, "kiekvienas iš šių specialistų nesunkiai gautų aukščiausius postus bet kurioje kompanijoje, tad, jei jie liko, vadinasi, tikėjo mano vizija".

Tiesa, taip buvo ne visada. Dėl nuolatinių konfliktų su vadovybe bei sveikatos problemų "Apple" įkūrėjas buvo keliskart priverstas atiduoti kompaniją į kitų rankas, tačiau kaskart sugrįžęs ją pakeldavo į naujas aukštumas.

Knygoje taip pat sužinosite ir apie tai, kas privertė šį lyderį pakeisti savo įpročius ir iš natūralumą propaguojančio, prakaitu dvokiančio, apiplyšusiais džinsais vilkinčio ambicingo vaikinuko riebaluotais plaukais įsprausti save į galingos kompanijos vadovo kostiumą, taip pat atrasite, kas pakeitė jo požiūrį į šeimą ir vaikus, nuolatinę kova su "Microsoft", darbą už vieną dolerį per metus, bei paties viduje nuolat tūnančiais ir pasireikšti progą ištaikančiais demonais.

Galiausiai, netradiciniai sprendimai atsisuko prieš patį Jobsą, kadangi, jei jam diagnozuotą skrandžio vėžį būtų gydęsis tradiciniais metodais, medikai spėja, jog būtų išgyvenęs gerokai ilgiau, o galbūt net ir pagijęs. Visgi, inovatorius net ir su mirtimi kovojo tik jam suprantamais būdais. Ir pralaimėjo.

Knyga apie Steve Jobs - puikus lyderystės, ėjimo prieš srovę, kūrybiškumo, susikoncentravimo į svarbiausius dalykus, gebėjimo sutelkti ir motyvuoti komandą bendram tikslui pavyzdys. Tik išskirtinės drąsos bei aiškios vizijos derinys įgalina žmogų pasiekti neįmanomų dalykų.

Įvertinimas: 8/10. (Gera knyga, sužinojau daug naudingų dalykų.)

Kitą pirmadienį (13-01-14) "Bibliotekos" rubrikoje tęsime kelionę po laiko planavimo plotmės su David Allen knyga "Produktyvaus darbo paslaptys", kurią paskaitę išmoksite gerokai efektyviau paskirstyti ne tik dienos, bet ir viso mėnesio darbus, išlaisvinti save nuo paskutinės minutės skubos streso.