Pinigų valdymo mitai (1)

2012-12-08 ·
Asmeninių finansų valdymas daugumai - tamsus miškas. O ko čia stebėtis - mokykloje mus moko, kaip išspręsti trigonometrines lygtis, bet kaip elgtis su turimais pinigais ir padaryti, kad jų būtų daugiau - nė žodžio. Be to, didžiulių finansinių sistemų valdytojai puikiai perprato žmogišką psichologiją ir labai brangiai parduoda galimybę įgyvendinti svajonę - apsidovanoti save dabar, o susimokėti už tai vėliau. Į tokius spąstus savo noru įpuolę finansinių avinų bandos atstovai  pripildo bankų pinigų saugyklas, o patys gauna galimybę pasimėgaut skurdo skardžio peizažu.

Vis dėlto, įmanoma išsivaduoti iš šio užburto rato pakeitus savo piniginius įpročius ir elgiantis taip, kaip elgiasi bankai - įdarbinant savo turimus pinigus. Tačiau tam, kad jų būtų, reikia įveikti 12 dažnai pasitaikančių mitų kliūčių ruožą. Per artimiausias 4 savaites į šipulius sutrupinsime giliai įsikerojusius įsitikinimus, tad, užuot ir toliau grūdę savo pinigus į finansinių ryklių nasrus, stabdykime arklius ir rinkimės kitą kryptį!

Dažnai, kai prireikia pinigų, mes pagalbos esame įpratę prašyti iš artimųjų, šeimos narių, todėl pirmieji trys mitai ir bus daugiausiai susiję su finansiniais santykiais tarp artimiausių žmonių.

1 mitas: Aš padedu draugams ir artimiesiems paskolindamas jiems pinigų. 

Faktas: Pinigų skolinimas draugams ir artimiesiems yra trumpiausias kelias iki santykių sugadinimo.

Ar kada teko "traukti" gerą draugą, pažįstamą ar giminaitį iš "nelaimės"? Ne, čia ne apie telefoninius sukčius. Tau atrodo, kad darai gera, bet paskui, jei tas žmogus turi problemų, tai sunku tikėtis, kad visada atsiras greitas sprendimas, o jei žmogus ir toliau grimzta į liūną ir prašo dar pinigų, tai tu lieki kaltas, kad "nesupranti" ir "nepalaikai" jo.

Mano patirtis: Anksčiau skolindavau pinigus draugams, tiesa, sumos buvo tikrai nedidelės. Bet po kurio laiko supratau, kad nesvarbu, kurioje skolos pusėje esi, turi skolą - turi problemą, todėl dabar skolinu arba skolinuosi pinigus tik tokiu atveju, jei esu visiškai tikras, kad aš arba tas žmogus galėsim grąžinti skolą per mėnesį.

2 mitas: Aš padedu draugams ir artimiesiems tapdamas jų paskolos laiduotoju/bendraskoliu.

Faktas: Paskolą vis tiek reikės grąžinti, o jei artimas žmogus to padaryti negalės, tą padaryti reikės Jums.

Kaip manote, kodėl bankai reikalauja laiduotojo/bendraskolio? Todėl, kad bankas nėra įsitikinęs, jog tas žmogus, kuris nori užsikrauti sau skolos kryžių, bus pajėgus jį nešti iki pabaigos. O kas bus, jei jūsų artimasis praras darbą? Sumažės atlyginimas? Sušlubuos sveikata ir negalės uždirbti tiek, kiek uždirbo tuo metu? Bankas nori susimažinti riziką ir tokiu atveju mokėjimus perkelti ant jūsų pečių. O jei aukščiau minėti dalykai nutiks ir jums? Nelinkėčiau. 

Mano patirtis: Man pačiam dirbant banke yra tekę matyti, kaip žmonės galiausiai susipyksta dėl turimų bendrų įsipareigojimų. Į atmintį įstringa kelios kategorijos - vaikinas su mergina ima paskolą vestuvėms, o nepraėjus nei metams išsiskiria, o vaikinas ir toliau nukabinęs nosį kursuoja į banką mokėti paskolos įmokų. Kita labai dažnai pasitaikanti sritis - panaši. Pora sukuria šeimą, paima būsto paskolą ir po metų-kitų nusprendžia pasukti savais keliais. Parduoti neišeina, nes turto vertė kritusi, paskolos įmokas vis tiek mokėti reikia. Taigi, siūlyčiau labai gerai pagalvoti, ar reikia kredito, jei pagal dabartinę finansinę situaciją negali įsigyti norimo daikto. O jeigu laimi širdis, bent jau netempk artimo žmogaus į savo troškimų bedugnę.

3 mitas: Taupyti galima pradėti ir gerokai vėliau.

Faktas: Kuo vėliau pradėsi, tuo bus sunkiau ir tuo daugiau reikės atsidėti.

Kada paskutinį kartą buvo tobulas laikas taupyti? Galiu nuraminti, toks niekada neateis. Visada bus "neatidėliojamų reikalų", kuriuos išsprendus mes tikrai pradėsime taupyti. Tada atsiranda kiti. Visada bus gaisrų, kuriuos reikės gesinti. Todėl geriau kažko atsisakyti, kažką paaukoti šiandien, jei norime oriai gyventi ateityje. Be to, kuo vėliau pradėsi kaupti savo ateities poreikiams, tuo didesnę sumą reikės atsidėti. Jei sunku atsidėti 200 litų dabar, manai, jog bus paprasčiau atsidėti 1000 litų kelių metų?

Mano patirtis: 7 žingsnių į finansinę laisvę programą pradėjau neveltui. Prieš keletą metų buvau sudaręs gyvybės draudimo sutartį, tiesa, po metų ją nutraukiau, nes supratau, jog mokėti kitiems už savo finansinę discipliną yra pernelyg didelė prabanga. Vėliau sekė nereguliarūs bandymai atsidėti taip visų finansinės sėkmės mokytojų rekomenduojamus 10% nuo uždirbamų pajamų. Teko susidurti su įvairiausiomis asmeninių finansų valdymo sistemomis, tačiau šia tikiu labiausiai, nes ji man suprantama, logiška, ir, atrodo, efektyvi. Todėl dabar pradėsiu nuo tūkstančio litų rezervo "gaisrų gesinimui". Tą patį linkiu padaryti ir Jums. Nes tobulas laikas taupyti gali ir neateiti, tobulas laikas visada yra dabar.

Kitą šeštadienį (12-12-15) sutriuškinsime greito praturtėjimo ir sprendimų nuo įsipareigojimų mitus.