7 žingsniai į finansinę laisvę: prieš startą

2012-12-05 ·


Kelionė į finansinę laisvę - tema, kuri masina rašytojus bei sėkmės psichologus prie plunksnos, komentaruose apie tai skendi internetinės erdvės, kaip grybai po lietaus dygsta finansinės sėkmės mokytojai, kurie tarsi į seminarų sektas buria greito grobio besitikinčią tinginių bandą.

Šeštadienį trumpai apžvelgiau visus 7 žingsnius į finansinę laisvę. Kiek teko skaityti atsiliepimų - žmonės nesupranta kokiu magišku, bet oficialiai leistinu būdu įmanoma atsidėti tiek pinigų? Būtent dėl to kiekvieną savaitę išsamiai apžvelgsiu kiekvieną iš žingsnių. Kuo ši programa bus kitokia?

Visų pirma, tuo, jog šios programos žingsniais žengsiu kartu, pasakosiu apie savo asmeninę patirtį. Dauguma finansinės sėkmės mokytojų savo raktą į sėkmę rado vesdami seminarus apie finansinę sėkmę. Paskaitai tris knygas, nueini į du seminarus ir tu jau - guru. Ir visada atsiras tokių, kurie mieliau sumokės daug pinigų, kad išgirstų stebuklingą burtažodį, apverčiantį finansinių nesėkmių kupiną gyvenimą aukštyn kojomis. Kodėl nesėkmingą? Todėl, kad niekas mūsų nei mokykloje, nei universitete nemokė elgtis su pinigais. Nemokysiu ir aš. Tiesiog dalinsiuosi savo asmenine patirtimi, ką pavyko suprasti, išmokti, pritaikyti ir kokius rezultatus pasiekti.

Jei nori kur nors nueiti, pirmiausia turi žinoti, kur esi, numatyti, ko gali prireikti, jog nueitum ten, kur nori ir kas tau gali sutrukdyti. Lygiai taip pat ir finansiniame gyvenime. Geriausias esamos situacijos barometras - pajamų ir išlaidų žurnalas. Rekomenduoju kiekvienam prieš pradedant savo kelionę į finansinę laisvę pirmą mėnesį (o juk kaip tik ir gruodžio pradžia) rašytis, kokios buvo pajamos ir smulkiai išskirstyti išlaidas. Tuomet, mėnesio pabaigoje reiktų ne tik suvesti balansą, bet ir sugrupuoti išlaidas bei kritiškai įvertinti, ar kiekvienas pirkinys buvo reikalingas, o gal tai tebuvo spontaniška užgaida? Pajamų ir išlaidų žurnalą vedu jau daugiau nei metus, todėl tiksliai iki kiekvieno cento atskirose išlaidų kategorijose galiu pasakyti kam, kur, kada ir kaip išleidau pinigus. Tai veikia kaip savotiškas saugiklis - kai žinai, kad tai reikės užfiksuoti, tau pradeda "skaudėti" ketinant atsisveikinti su pinigais, tad net ir prieš pirkdamas dar kartą pagalvoji, ar tikrai to reikia.

Jau po pirmojo mėnesio turėtų pradėti ryškėti finansinių ligų diagnozė. Kitas žingsnis - atsižvelgus į praeito mėnesio pajamų/išlaidų žurnalą suplanuoti mėnesio biudžetą pagal kategorijas. Sunkiausia šios užduoties dalis yra laikytis plano. Naivu būtų tikėtis, jog tai pavyks iš pirmo karto, todėl siūlyčiau įtraukti kategoriją "nenumatytos išlaidos" ir savo nuožiūrą numatyti sumą, kuri neturėtų viršyti 10% visų išlaidų sumos. Iš savo patirties galiu pasakyti, jog po 3 mėnesių galima ganėtinai tiksliai (su 5-10% paklaida) planuoti savo išlaidas.

Kiti du paruošiamieji žingsniai prieš programos startą labiau susiję su psichologija, įpročių ugdymu ir tai yra labai svarbus sėkmės komponentas. Tam, kad pataisytume savo finansinę sveikatą, turime atsisakyti žalingo įpročio - skolintis. Geriausias pavyzdys man - Warren Buffett, investuotojas, keliskart pripažintas turtingiausiu planetos žmogumi teigia, jog skolintis gali nebent tada, kai paskolinti pinigai duos grąžą, bus įdarbinti ir tai ne daugiau nei 20% savo turimų aktyvų vertės. O kaip yra dabar? Daugelis iš mūsų yra įsipainioję į pasalūniškas kreditų pinkles: lizingai, kredito kortelės, vartojimo kreditai, kreditai studijoms, kreditai 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. Kol nesirūpinau savo finansine sveikata ir pats dirbau banke, elgiausi priešingai, nei reikėtų, todėl nedaug betrūko iki finansinio paralyžiaus. Visgi, laiku supratau, jog gyvenimas skolon ir savęs apdovanojimas už ateities nuopelnus praturtins kredito įstaigas ir nuskurdins mane. Ėmiausi pokyčių ir per pusantrų metų aš vėl finansiškai vaikštau be ramentų pagalbos, todėl noriu įkvėpti ir jus apversti savo finansinį gyvenimą aukštyn kojomis.

Su tuo susijęs paskutinis žingsnis prieš startą - apsispręsti kovoti su finansiniu vėžiu. Dabar net pradinukams yra kalama į galvą, jog jei darysi tai, ką darei iki šiol, tai ir turėsi tai, ką turėjai iki šiol. Tai galioja absoliučiai visur, galioja ir finansų valdyme. Kas skiria gerą sportininką nuo vidutinioko? Gebėjimas įvertinti savo klaidas, supykti ant savęs po pralaimėjimo ir su dvigubu azartu kovoti prieš varžovą. Tad, jei mūsų finansinis gyvenimas ir toli gražu nuo išsvajotojo, tai skatinu suprasti, jog skolintis yra, buvo ir bus blogai, nustoti tai daryti, prisiimti atsakomybę, išmokti pamokas ir, supykus ant savęs, apsispręsti - aš noriu būti finansiškai laisvas ir esu pasirengęs eiti sunkiu keliu tam, kad tai pasiekčiau.

Jei jau linksi galva, tęsk pajamų/išlaidų žurnalo pildymą, laikykis biudžeto ir lauk kitos savaitės - pradėsim nuo pirmo žingsnio į finansinę laisvę.

Kitą trečiadienį (12-12-12) aptarsime, kodėl svarbu turėti atsidėjus 1.000 litų nenumatytoms išlaidoms.