"Dešimtukas": tada ir dabar

2012-11-27 ·
Bandyti išsiugdyti įprotį per vieną mėnesį ir to laikytis - įgyvendinama misija. Tie, kas skaitė pirmųjų 3 "Dešimtuko" sezonų apžvalgas tuo puikiausiai įsitikino. Smalsiausiems bei tiems, kurių atminties kertelėse šis projektas dar išliko, greičiausiai norėjosi sužinoti - gerai, vieną mėnesį tu čia rašei kaip visko laikeisi ir gyreisi padaręs pusę darbo, o kiek iš tų įpročių tau išliko?

Nuo pastarojo "Dešimtuko" jau praėjo beveik trys metai - pakankamas laiko tarpas atsijoti grūdus nuo pelų ir atskirti tai, kas buvo tikra, o kas - tik momentinė užgaida.  

Iš viso įpročiais turėjau išsiugdyti 21 įprotį, kadangi tuos, kurių nepavykdavo pasiekti pirmuoju bandymu, kaip koks dvejetukininkas atkakliai kartodavau kituose "Dešimtukuose". Štai rezultatai.

1. Aš laikausi šio plano. (siekiau: 2009-08, 2009-10, 2010-04 mėn.)
Kaip kažkada dainavo MC Messiah, viską apie visa tai paaiškina rezultatas - 3 "Dešimtukų" plano laikymosi vidurkis - 8/10, o per beveik 3 metus nuo paskutiniojo "Dešimtuko" - 7/10. Pastarasis skaičius man - daug reikšmingesnis, nes trumpą laikotarpį laikytis tam tikrų taisyklių yra sąlyginai lengva, tačiau tai, kas tampa įpročiu ir ko sugebi laikytis ilgesnį laiką - būtent tai ir yra vertinga. Teisybės dėlei reiktų pripažinti, jog vertinau save kritiškai ir prie tam tikrų tikslų rašiau 0. Kam save apgaudinėti, jei to įpročio tiesiog neturi? 

Įvertinimas: tada - 8/10; dabar - 7/10.

2. Aš valgau sveiką maistą. (siekiau: 2009-08 mėn.)
Iš dalies. Nors nuolat gaunu kritikos iš savo draugės dėl tam tikrų niuansų, ypač dėl to, jog vengiu gaminti kasdien ir dažniausiai maistą šildausi mikrobangėje, taip pat, dėl legendomis apipintos mano sriubos, kurią valgydama ji vaiposi taip, jog drąsiai pretenduotų į "Geriausios mimikos" konkurso prizą, vis dėlto, greito maisto mano racione yra labai mažai, o visokie "čipsai", kolos ir panašiai - retas svečias ant mano stalo. Dar daugiau - visą vasarą pietums valgiau salotas!    

Įvertinimas: tada - 10/10; dabar - 7/10.

3. Aš atsisakau alkoholio. (siekiau: 2009-10 mėn.)
Geriausia yra tai, kad vairuoju. O kai esu su mašina, tai turiu šventą taisyklę - nesėsti už vairo net atsigėrus gurkšnį alaus. O ir nepasakyčiau, kad gerklė degtų noru tą "troškulį" numalšinti. Bokalas alaus kartkartėmis susitikus su draugais - taip būtų galima apibūdinti mano santykius su alkoholiu.

Įvertinimas: tada - 10/10; dabar - 9/10.

4. Aš sportuoju. (siekiau: 2009-08, 2009-10, 2010-04 mėn.)
Pagaliau! Šis įprotis buvo vienas iš trijų, kuriuos aš nesėkmingai (ilguoju periodu) stengiausi išsiugdyti per visas 3 "Dešimtuko" epopėjas. Visgi, galiausiai tikslą sukonkretinau - Aš sportuoju 100 valandų iki 2012-12-31. Ir ką Jūs manote? Šiuo metu kaip tik esu suskaičiavęs beveik 98 valandas!

Įvertinimas: tada - 7/10; dabar - 10/10.

5. Aš užsiimu asmenybės tobulėjimu. (siekiau: 2009-08, 2009-10, 2010-04 mėn.)
Dar vienas tikslas, kuris vienijo "Dešimtuko" triadą. Kaip ir su sportu - šį tikslą pavyko įgyvendinti tik jį sukonkretinus - Aš perklausau 200 valandų asmenybės tobulėjimo knygų iki 2012-12-31. Kas savaitę ne tik sekiau progresą, bet ir nuolat vairuodamas bei turėdamas laisvą minutę prie kompiuterio klausiausi ne "muzikos apie nieką", o motyvuojančių, įkvėpiančių ir praturtinančių knygų. Nors iki metų pabaigos daugiau nei mėnuo, šį tikslo viršūnę jau esu gerokai perkopęs.   

Įvertinimas: tada - 8/10; dabar - 10/10.

6. Aš skaitau knygas. (siekiau: 2009-08, 2009-10 mėn.)
Ir šis tikslas nuolat skambėjo "Dešimtuko" tercete. Trečias tikslas nemeluoja. Per daug trejetų, todėl ši magija šį kartą liudija mano nenaudai - knygų skaityti taip ir neįpratau. Galima pasiguosti nebent tuo, kad pavyko išsiugdyti įproti klausytis saviugdos knygų.

Įvertinimas: tada - 8/10; dabar - 0/10.

7. Aš groju gitara. (siekiau: 2010-04 mėn.)
Jei ir groju, tai labai retai. Be plano. Be tikslo. Be nuolatinio noro. Veržlumo. Savirealizacijos siekio. Jei į rankas ir paimu gitarą, tai nepašvilpauti "la lai la", kaip daro lietuviškos egzistencijos klausimą nuolat užduodantis svajonių jaunikis, o kad rankos nepamirštų kaip pagroti mėgstamiausias dainas. Tiesa, viena tokia akimirka užstrigo. Mes buvom kopose, šventėm pirmąjį atostogų vakarą ir dainavom mėgstamiausias dainas...

Įvertinimas: tada - 7/10; dabar - 0/10.

8. Aš padedu tobulėti kitiems. (siekiau: 2009-10 mėn.)
Pamenu, kodėl kėliau šitą tikslą. Tuo momentu, kai guliau ir kėliausi "Dešimtuko" ritmu, savanoriavau organizacijoje "Kitas variantas" ir turėjau "slaptą viltį" tapti lektoriumi. Laikai keičiasi, keičiasi ir viltys, bet šitą tikslą, žvelgdamas į ateitį, vis dar ketinu išpildyti. Dabar turiu komandos narę darbe, kurios darbo rezultatai labai priklauso nuo to, kiek aš pastangų įdėsiu į jos paruošimą. Turiu pripažint, kad šioje srityje man dar gerokai reiktų patobulėt. O gal vertinu save pernelyg kritiškai? 

Įvertinimas: tada - 8/10; dabar - 4/10.


9. Aš kalbu be neiginių. (siekiau: 2009-08 mėn.)
Kalbėti be neiginių tarp saviugda besidominčių buvo (ir, galbūt, yra) tam tikra mada. Kaip mada buvo domėtis koučingu. Rašyti tinklaraščius. Savanoriauti. Ir dar daug kitų "teisingų" dalykų. Šiandien mano nuostata yra tokia, jog neiginio forma tam tikru laiku ir tam tikroje vietoje yra geriau už teiginį. Jei reiktų rinktis - aš renkuosi natūralumą, nes mano kalba (o ypač scenoje) ir taip jo stokoja. Geriau natūralus neiginys, nei nenatūraliai atrodanti pozityvioji medalio pusė.

Įvertinimas: tada - 9/10; dabar - 7/10.

10. Aš lavinu finansinį išprusimą. (siekiau: 2010-04 mėn.)
Mano galvoje nuolat kirba mintys pradėti investuoti. Nebūtinai tūkstančiais. Teko dalyvauti Rimvydo Jasinavičiaus seminare, kuriame viena iš pagrindinių minčių buvo ta, jog pinigai anksčiau ar vėliau paliks pinigines tų žmonių, kurių finansinis išprusimas, švelniai tariant, tobulintinas ir pateks į pinigines tų, kurie mokės su jais elgtis. Be to, profesorius R.Jasinavičius minėjo, jog pirmiausia reikia didinti intelektinį kapitalą, o tik paskui - finansinį. Mano nuomone, "pasitreniruoti" galima ir su virtualiais pinigais: tarkim, pasidaryti duomenų bazę ir virtualiai "nusipirkti" tam tikrų investicinių vienetų bei nuolat stebėti jų kainos kitimą bei pasistengti suprasti, kas jį lemia. Toks pratimas vėliau padės investuojant savo pinigus bei sumažinant riziką. Svarstau ir pats pradėti nuo tokio kelio, o kaip man seksis - sužinosite vėliau. Likite įsijungę!  

Įvertinimas: tada - 8/10; dabar - 9/10.

11. Aš turiu papildomų pajamų. (siekiau: 2009-08 mėn.)
Tuo metu buvau susižavėjęs tinklinio marketingo kaip papildomų pajamų šaltinio idėja. Dabar jau galiu sau ir kitiems pripažinti - po 3 trumpalaikių bandymų 2 MLM srityse supratau, jog toks papildomų pajamų uždirbimo metodas yra tiesiog ne man. Arba reikalautų pernelyg daug laiko "įsivažiuoti". Ir nors puikiai suprantu, jog pinigai neauga ant medžių ir kiekvienoje naujoje srityje būtinas įdirbis, į kantrybę šioje srityje aš vis dar kreipiuosi "Jūs", todėl, greičiausiai, pasitraukiu likus laipteliui iki sėkmės slenksčio. Ir nors praėjusiais metais man pavyko gauti reikšmingą dalį papildomų pajamų laisvalaikiu dirbant pagal specialybę - anglų kalbos vertėju, tačiau šiemet nusprendžiau šimtu procentu susikoncentruoti į savo veiklą, tad visas kitas veiklas pastūmiau į šoną. 

Įvertinimas: tada - 7/10; dabar - 0/10.

12. Aš optimizuoju savo išlaidas. (siekiau: 2009-10 mėn.)
O, taip! Pinigai lieka pas tuos, kas juos skaičiuoja ir kurie su jais atsisveikina nenoriai. Kiekvieną mėnesį peržiūriu savo pajamas ir išlaidas, analizuoju, ko galima atsisakyti. Toks detalus, kartais tikslus iki pamišimo ataskaitos sau vedimas leidžia ganėtinai tiksliai prognozuoti ateities pajamas ir išlaidas. Pateiksiu paprastą pavyzdį - pirmų devynių mėnesių pajamų (mano pajamos nuolat kinta) ir išlaidų pavyko prognozuoti 10 litų tikslumu! 

Įvertinimas: tada - 9/10; dabar - 10/10.

13. Aš laikausi biudžeto. (siekiau: 2010-04 mėn.)
Labai panašus tikslas į prieš tai buvusį, tik jis apima ne tik išlaidas, bet ir pajamas bei bendrą pajamų/išlaidų stebėseną. Be abejonės, biudžeto gerokai paprasčiau laikytis, kai neturi antros pusės, nes moterys savaime yra didelis ekspromtas, tad bendravimas su jomis kartkartėmis sukelia ekspromto audrą ir pačioje ramiausioje biudžeto jūroje. Vis dėlto, šiuos metus asmeninių finansų valdymo srityje vertimu labai teigiamai ir tikiuosi, jog šiemet įgyta patirtis pasitarnaus ir kitąmet.   

Įvertinimas: tada - 9/10; dabar - 10/10.

14. Aš dirbu sistemingai. (siekiau: 2009-08 mėn.)
Tai vadinama progresu. Pasižiūri, ką tu vadindavai "sistema" prieš keletą ir pratrūksti juoku maždaug taip, kaip žiūrėdamas populiarų video apie įspūdingą vaikiną, kuris "fyfoms" ir "ryžikėms" rekomenduoja nežiūrėti į jį, nes jis ir jo "bendri" žmonės joms pasakys "ne". Atrodo, viskas paprasta: paklausai David Allen - "Getting things done", susiskirstai darbus į A) skubius/svarbius B) neskubius/svarbius C) skubius/nesvarbius D) neskubius/nesvarbius ir darai tik A ir B lygio darbus. Teoriškai, paprasta. Praktika yra tokia, jog per pastaruosius 4 mėnesius jau pakeičiau 3 dienotvarkės planus ir iki šiol dar matau, kur galėčiau tobulėti. Kad ir kaip ten bebūtų, geriau jau bandyti ir patirti nesėkmę, nei trypčioti vietoje.   

Įvertinimas: tada - 8/10; dabar - 8/10.

15. Aš efektyviai planuoju savo laiką. (siekiau: 2009-10 mėn.)
Arti tiesos. O tam padeda šiuolaikinės technikos stebuklai: "Google" kalendorius ir išmanioji aplikacija telefone. Daugumą pasikartojančių veiksmų esu susidėjęs į minėtą kalendorių, kurį koreguoju tiek pagal darbinius, tiek pagal asmeninius poreikius, be to, kiekvieną sekmadienį suplanuoju norimų aplankyti renginių ir norimų pamatyti krepšinio varžybų tvarkaraštį bei tai įtraukiu į kalendorių. Tai labai padeda, nes iškart žinai, kas tavęs laukia tą dieną. Be to, pagal aukščiau minėtus David Allen principus suskirstau užduotis. Tam naudojuosi "Google tasks". Taigi, kai turi kalendorių ir užduočių sąrašą, viską susekti yra daug lengviau. 

Įvertinimas: tada - 10/10; dabar - 8/10.

16. Aš turiningai leidžiu laisvalaikį. (siekiau: 2009-08, 2010-04 mėn.)
Vasarą net nemirktelėjęs būčiau parašęs 10/10. Ir didele dalimi už tai, jog gyvenu pasakų mieste, kuriame teka Neris su žara - Vilniuje, ne tik žaliausiame mieste iš sostinių, tačiau ir turtingame nemokamais bei labai įdomiais, įvairaus plano renginiais. Rudeniui pasiglemžus medžių lapus, atviros erdvės ruošiasi donelaitiškiems žiemos rūpesčiams ir vis labiau šykšti renginių. Ir tai randu išeičių - kartkartėmis užsuku į krepšinio varžybas, seminarus, tobulėjimo renginius, kinoteatrą, o G&G Sindikato koncertai visada yra vienas iš tų dalykų, dėl kurių verta gyventi. 

Įvertinimas: tada - 9/10; dabar - 8/10.

17. Aš ilsiuosi nuo kompiuterio sekmadieniais. (siekiau: 2009-10 mėn.)
Sekmadienį prie kompiuterio praleidžiu daugiausiai dvi valandas. Ir tas pačias - sekti metų bei penkmečio tikslų progresą bei susiplanuoti kitos savaitės lankytinus renginius bei stebėtinas krepšinio varžybas. Per pietus einu į bažnyčią, vėliau su draugais žaidžiu krepšinį, taigi, net norėdamas sunkiai galėčiau daugiau laiko skirti kompiuteriui.  

Įvertinimas: tada - 10/10; dabar - 9/10.

18. Aš sumažinu prie kompiuterio praleidžiamą laiką. (siekiau: 2010-04 mėn.)
Turbūt sumažinsiu, kai numirsiu. Arba apaksiu. Nes tas darboholizmo arba idėjų kūrimo genas manyje neleidžia stovėti vietoje ir šalia A/B lygio darbų, mano galvoje nuolat knibžda šimtai įgyvendinimo vertų idėjų, kurias aš sisteminu, dėlioju veiksmų planus ir atsakinėju iš esmės į du klausimus: 1) kam galiu tai deleguoti 2) kokio rezultato aš tikiuosi. Atlaikiusios šį testą idėjos be stabdžių suka prie kompiuterio praleidžiamo laiko skaitliuką. O tai, jog kažką sukūriau, padariau, mane labai motyvuoja!

Įvertinimas: tada - 5/10; dabar - 6/10.

19. Aš sveikinu pažįstamus su gimtadieniu. (siekiau: 2010-04 mėn.)
Kažkaip pastebiu, jog nuolat sveikinu tik dvi kategorijas žmonių - geriausių draugų/giminaičių ir tų, kuriuos "reikia pasveikint". Visada malonu pradžiuginti gerą draugą sveikinimu, bet labiausiai turbūt tuo, jog parodai rūpestį, tai, jog tu tikrai atsimeni jo gimtadienį, o ne vien tai darai naudodamasis "Facebook" priminimų pagalba. Juk pradžiuginti žmogų yra visiškai paprasta. Daug sudėtingiau šiais laikais būti nuoširdžiu ir natūraliu.  

Įvertinimas: tada - 5/10; dabar - 5/10.

20. Aš esu tvarkingas. (siekiau: 2009-08 mėn.)
Rezultatą tikslinčiau į "tvarkingas, kai to noriu" arba "tvarkingas, kai to reikia". Kažkaip pastarąjį pusmetį noro būti tvarkingu vis leidosi žemyn, maždaug taip, kaip lietuvių optimizmas eilinį kartą užkariauti "Euroviziją", kai savo balsus skaito priešpaskutinė šalis. Ir nors tvarkingumo properšos ateina dažniau, nei keičiasi metų laikai, šioje srityje tikrai yra kur tobulėti.   

Įvertinimas: tada - 10/10; dabar - 5/10.

21. Aš išminties semiuosi religijoje. (siekiau: 2009-10, 2010-04 mėn.)
Mano religinės klajonės tiek po bažnyčias, tiek po savo minčių ir supratimų vingius aktyviuoju "Dešimtuko" periodu kėlė daugiau klausimų, nei pažerdavo atsakymų. Lūžio taškas įvyko prieš daugiau nei metus, kuomet atradau Šv. Jonų bažnyčios jaunimo pamaldas ir kuriose praktiškai kiekvieną sekmadienį lankausi. Tai, jog vis mažėja prieštaringų jausmų ir minčių, turbūt liudija, jog mano sieloje įsivyrauja ramybė ir taika, o tai - asmenybės brandos ženklas. 

Įvertinimas: tada - 10/10; dabar - 9/10.

Reziumuodamas noriu pasidžiaugti, jog esu visiškai patenkintas, kaip šiuo metu tvarkausi su savo finansais, kiek laiko skiriu sportui ir asmenybės tobulėjimui, be to, labai gerai vertinu ir savo pastangas atsisakyti alkoholio, lavinti finansinį išprusimą bei semtis išminties religijoje. Taip, aš nebeskaitau knygų... Ir gitara beveik nebegroju... Tačiau svarbiausia tai, jog dauguma "Dešimtukuose" keltų tikslų tapo įpročiais ilgalaikėje perspektyvoje. Be to, tai man padėjo atrasti savo tikslų siekimo sistemą, o svarbiausia, jog aš tuos tikslus pasiekiu!