Dešimtukas-3: Trečiosios savaitės apžvalga

2010-04-20 ·
Trečioji trečiojo "Dešimtuko" apžvalga. Trečioji savaitė mažų tikslų, bandymų juos pasiekti, procesinių klaidų ir racionalių pastėbėjimų bei išvadų. Ir vienas neįkainojamas dalykas - perteikta asmeninė patirtis, kuri tepasitarnauja Jums kaip neužminamas grėblys.

Geriau paskaitykit, ant kokių grėblių laipioju aš ir kokie sunkumai tyko. Nes sėkmės mokytojai dažnai pateiktas idėjas nušlifuoja iki paprastumo, o kartais savo esamą patirtį "pritempia", kad būtų daugiau efekto. "Dešimtukas" nesiekia efektų, fotografų blyksčių, gerbėjų minių, laukiančių išsiilgto autografo. Čia dalinamasi tuo, kas tikra. Tuo, kas patirta. Išgyventa. Ir aprašyta. 

1. Aš laikausi šio plano.
Mažiau spontaniškai atsiradusių trikdžių - daugiau galimybių laikytis šio plano. Ši savaitė buvo netokia dosni natūralų dienos ritmą iškreipiančiomis staigmenomis, tad plano su tam tikromis išlygomis pavyko laikytis pakankamai sąžiningai. Pavyko suprasti, jog vieno tikslo - iki drastiškai nustatytos normos sumažinti prie kompiuterio praleidžiamo laiko pasiekti nepavyks. Visi kiti tikslai pamažu tampa įpročiais. Tikslas sportuoti, ties kuriuo nuolat buksuodavau, buvo sustiprintas papildoma motyvacija - neįgyvendinta paauglystės svajone. Suma sumarum - 8/10 balų.

2. Aš sumažinu prie kompiuterio praleidžiamą laiką.
Kad sumažinu - gryniausia tiesa. Kad laikausi tikslo per dieną praleisti vieną valandą laisvalaikiu (t.y. ne darbo metu) teigti būtų naivoka. Bandymų ir klaidų kelias. Vargu ar šio įpročio pavyktų laikytis ilgalaikėje perspektyvoje, nes tai buvo pernelyg kardinalus užmojis septyniskart sumažinti iki tol prie kompiuterio praleidžiamą laiką. Šiandienis rezultatas - dvi valandos darbo dienomis ir trys-keturios savaitgaliais mane visiškai tenkina. Jei ir toliau pavyktų panašaus laikytis, tai būtų labai gerai. Nes viso "Dešimtuko" esmė yra ne parodyti, ką galima padaryti per mėnesį, o kaip tie veiksmai tęsiasi ilgalaikėje perspektyvoje.  

3. Aš sportuoju.
Su sportu susijęs dar vienas iššūkis. Praėjusią savaitę dar sportavau pagal bazinę visų raumenų grupių programą, o šią pradėsiu sportuoti pagal įžymiąją krepšininkų vertikalų šuolį gerinančią "Air Alert 3". Teko skaityti lietuvių, kurie bandė šią programą atsiliepimus krepšinio portalų forumuose. Nuomonių, kaip jau įprasta, būta įvairių - vieni sako, jog šuolis pastebimai pagerėjo, kiti žymaus progreso neįžvelgė, priešingai, susitraumavo kelius. Sporte labai svarbu mityba. Kaip vieną iš šios programos efektyvumą didinančių sąlygų jos kūrėjai nurodo maisto produktus, kuriuos reikia derinti bei išgerti bent 2 litrus vandens kasdien. Taip pat - treniruotis būtent tomis savaitės dienomis, kaip nurodyta programoje. Viskas supaprastinta iki smulkmenų - kiek kurią savaitę daryti pratimų, kuriomis dienomis, kiek ilsėtis tarp pratimų, kokią mankštą daryti prieš ir po treniruotės, ir t.t. ir pan. Turiu seną svajonę - įdėti į krepšį su krepšinio kamuoliu. Iki jos įgyvendinimo trūksta maždaug 15-20 cm. Programos kūrėjų teigimu, laikantis programoje išdėstytų nurodymų, šuolis po 3 mėnesių turi pagerėti nuo 20 iki 40 cm. Taigi, net minimalaus jų deklaruojamo pagerėjimo užtektų išpildyti vienai iš mano senų svajonių.  

4. Aš užsiimu asmenybės tobulėjimu.
Ken Blanchard šią savaitę man paliko tikrai gerą įspūdį. Žiūrėjau video apžvalgą, kurioje jis aptaria pagrindinius knygoje "One minute entrepreneur" išdėstytus aspektus. Labai įstrigo dalykas, jog K.Blanchard, pats būdamas mokslų daktaru, niekada nerašo knygų vienas, o visada pasitelkia bendraautorių. Jo teigimu, versle yra trys pagrindiniai dėsniai: 1) pinigai 2) pinigai 3) pinigai. Be to, autorius labai didelį dėmesį skyrė efektyvioms klausimų ir teiginių sudarymo technikoms, kurias naudojant galima įtikinti klausytojus (teiginio atveju) arba išgirsti norimą atsakymą (klausimo atveju). Ken Blanchard turi savitą pasakojimo ir rašymo stilių, kuris dvelkia savo paprastumu ir, netgi, buitiškumu, todėl jo knygose minimi dalykai yra suprantami visiems. Kadangi autorius sudomino tiek mintimis, tiek įtaigiu ir paprastu rašymo stiliumi, manau, jog artimiausiu metu perklausysiu ir daugiau jo knygų.   

5. Aš groju gitara.
4 akordai. Būtent tiek dažniausiai reikia mokėti, norint pagroti daugumą paprastesnių dainų. 4 akordų amplitudėje ir aš stengiuosi varijuoti taip, jog išmokčiau vis daugiau man patinkančių dainų. Šią savaitę tokių išmokau dvi: Ne-Yo "Closer" ir Semisonic "Secret smile". Ir kaskart įsijungęs youtube.com su baltu pavydu grožiuosi Boyce Avenue atliekamais akustiniais populiarių dainų koveriais. Ech, kad aš taip gročiau... Kai stebi, atrodo, jog viskas taip paprasta, lyg uždėsi vieną pirštą ant vienos stygos, kitą - ant kitos, perbrauksi ir stygos grieš unisonu su iš kompiuterio ekrano matomo muzikanto gitara. Ech, daug gražių dalykų iš pažiūros atrodo paprasti... Kol pabandai. 

6. Aš lavinu finansinį išprusimą.
Cashflow 101, palyginus su Cashflow 202, yra tarsi pradinės mokyklos lygio matematinis uždavinys magistrantui. Tuo eilinį kartą galėjau įsitikinti šią savaitę. Atrodo, nusiperki smulkaus nekilnojamo turto, kuris generuoja pasyvias pajamas - atsistoji ant langelio, kuris tave suspenduoja trims ėjimams ir už tą malonumą dar nuskaičiuoja 10 proc. tavo mėnesinių pajamų. O ir kapitalo auginimas spekuliuojant akcijomis čia daug sudėtingesnis. Cashflow 101 dažniausiai remiasi paprasta strategija: nupirkti - pigiau, parduoti - brangiau. Cashflow 202 retai kada pasiūlo tokius iš pažiūros paprastus variantus. Čia, nors akcijų kurso svyravimus gali stebėti kiekvieną ėjimą, jos retai žymiai pakyla, taip sudarydamos galimybių užsidirbti parduodant. Daug visokių trumpalaikių sandorių, su kuriais, deja, esu menkai susipažinęs, tad vienoje iš partijų teko baigti žaidimą bankrutavus. Kitą kartą sekėsi geriau, tačiau ištrūkti iš žiurkių lenktynių vistiek nepavyko. "Žaiskite dar kartą", mėgdavo sakyti mano valdytojas po nesėkmingai pasibaigusio pardavimo skambučio klientui. 

7. Aš laikausi biudžeto.
Ši savaitė įnešė tam tikrų korekcijų, kadangi visai neplanuotai šiek tiek anksčiau reikėjo sumokėti įvairias draudimo įmokas. Su nekantrumu laukiu sąskaitos už komunalinius mokesčius, nes būtent buto šildymui išleista suma ir yra kol kas didžiausias klaustukas. Tas išlaidas, kurias galėjau planuoti, planavau geriau, nei tikėjausi. Tiesa, negirk mėnesio be pabaigos, nes būtent balandžio pabaigoje ir nusimato pagrindinės išlaidos. Viliuosi, kad ypatingai blogai nuteikiančių siurprizų išvengti pavyks. 

8. Aš turiningai leidžiu laisvalaikį.
Mėnesio pradžioje svarstęs galimybę aktyviai lankyti masinius renginius, jau antrą savaitę elgiuosi kardinaliai priešingai. Tiesa, buvau užsirezervavęs nemokamą vietą į Violetos ir Viliaus Tarasovų koncertą šeštadienį klube "House of Music". Visgi, žinant, kad šio tandemo pižama veikiausiai būtų viena paskutinių mano pasirinkimų sąraše, o nuolat po falceto platybes klaidžiojantis Viliaus balsas sunkiai skintųsi kelią iki tos smegenų kertelės, kuri pažymėta užrašu "favoritai", apsilankymo šiame koncerte idėjos buvo greitai atsisakyta. Vietoj to rinkausi turiningą poilsį Trakuose, kuriuose šiemet buvau pirmą kartą. Gaivus pavasariškas oras, nuostabi gamta ir gardaus skonio kibinai - trys priežastys trečiąjį trečiojo "Dešimtuko" savaitgalį praleisti būtent čia. 

9. Aš sveikinu pažįstamus su gimtadieniu.
Šią savaitę ir vėl pasveikinau vieną žmogų. Mažai, kai pagalvoji. Ar balandį visai nebeliko gimusių? Ar visi draugai ir tie, kurie bent kiek vertesni pasveikinimo, įsigudrino gimti kitais, nei šis, Švaros vardu tituluojamas pavasario vidurio mėnuo? Bet, išties, gal geriau vienas tikras, nei dešimtis tokių, kurie to sveikinimą pamirš jau kitą akimirką. Artėja tėvo penkiasdešimtmetis šio mėnesio pabaigoje, kartu atsinešdamas ir dilemą - ką padovanoti žmogui, kurį nustebinti kažkuom yra misija iš fantastikos srities. 

10. Aš išminties semiuosi religijoje.
Įsimenančio pamokslo šįkart nebuvo. Nebuvo ir minios žmonių, kaip per Velykas. Nebuvo ir pažįstamų veidų. Tik Bernardinai per savaitę beveik nepakito. Išskyrus tuo, kad paseno dar septyniom dienom. Retai taip būna, kad būdamas bažnyčioje jaučiuosi pakylėtas. Anksčiau, pamenu, atėjęs į bažnyčią jausdavausi menkas, ta aplinka tarsi prislėgdavo savo didybe ir liturginiu svoriu. Ir pakylėtai jausdavausi nebent ant scenos. Pastaruoju metu ypač dažnai tas jausmas kartodavosi išėjus sakyti ekspromto kalbos viešojo kalbėjimo klube "First Toastmasters of Lithuania". Ir nors sunkiai sekasi į vieną rišlų ir apibendrinantį sakinį surinkti po pamokslo išlikusius fragmentus, būsena, išties, įsimintina. O viskas galėjo būti kitaip. Buvau gavęs kvietimą iš vienos "Dešimtuko" gerbėjos apsilankyti apsilankyti šv. Jono teologo vienuolyne. Visagalės aplinkybės tam pasipriešino. Visgi, manau, jog ateis diena ir apsilankysiu ten. Juk viskas gyvenime turi savo priežastį ir visi žmonės mūsų gyvenimuose ateina ir išeina su priežastimi. 

Šią savaitę Jūsų laukia dar vienas praktinio bandymo aprašymas. Trečias kartas, sakoma, nemeluoja. Tad šį kartą pasidalinsiu daug sėkmingesniu eksperimentu. Tiesa, pirmą kartą eksperimento sėkmė didžiąja dalimi priklausė nuo manęs. Tad, darau išvadą - esu sėkmingas ten, ką galiu kontroliuoti.