Dešimtuko-2 finalas

2009-11-03 ·
Šeštadienis. Kuom jis ypatingas? Pasauliniu mastu - helouvynas, kuris į Lietuvą įžengė kartu su naujausiomis mados tendencijomis. Kiti pasinėrė į rimtį ir dar kartą peržiūrėjo anapilin išėjusių artimųjų epizodus mintyse ir nuotraukose. Karščiuojantis Gytis Ivanauskas triumfavo projekte su skandalinga kulminacija - "Šok su manimi", kuriame džiaugiausi turėjęs progą apsilankyti ir patirti daug gerų emocijų. Paskutines spalio valandas negailėstingai pjaustė jau šeštasis "Pjūklas". Būtent taip ir baigėsi antroji dešimtuko epopėja. .

"120proc. BLOG'o" rašytoja ir mergina, taip pat gyvenanti savojo "Dešimtuko" ritmu Iveta Stukaitė (P.S. už reklamą ji dosniai atsilygino) atskleidė, kad man geriau rašyti sekėsi po bemiegės nakties. Pradėjus naują projektą, pastaroji naktis buvo panaši. Tad viliuosi, kad ir ši apibendrinamoji apžvalga Jums bus įdomi.

1. Aš laikausi šio plano.
Apibendrinimas: 3/9 tikslų jau tapo įpročiais pirmajame "Dešimtuke". Antrasis "Dešimtukas" apvertė šį skaičių, nes tik dėl 3/9 tikslų sau turėjau didesnių ar mažesnių priekaištų, likę 6 tapo įpročiais, o svarbiausia - man pavyko visą mėnesį laikytis plano ir užtikrintai judėti tikslo link. Antrasis "Dešimtukas" - tai dar vienas įrodymas, kad, kai nori - viskas įmanoma. Tereikia labai norėti, turėti gerą planą kaip tai įgyvendinti ir būti pasirengus imtis veiksmų ir, aišku, jų imtis..

Įvertinimas: 10/10.

2. Aš atsisakau alkoholio.
Ketvirtąją projekto savaitę buvau Kaune. Teko sudalyvauti pasisėdėjime su draugais prie alaus. Tiesa, ir sėdėjau būtent prie alaus, o ne su stiklo/plastiko taroje teliuskuojančiu skysčiu. Ačiū vienam komerciniam sporto kanalui, kuris atėmė galimybę žiūrėti krepšinio varžybas. Kartu atėmė ir galimybę tą žiūrėjimą paįvairinti alumi ir traškučiais. Tiesa, pastarųjų dviejų dalykų negaila. O krepšinį vėl žiūrėti norėtųsi...

Apibendrinimas: Anoks čia pasiekimas, man, iki tol išlaikiusiam teisingą santykį su alkoholiu, girtis mėnesiu praleistu be alkoholio. Čia gal labiau edukacinis motyvas, paremtas asmeniniu pavyzdžiu - jei galiu aš, vadinasi, gali ir tu.

Įvertinimas: 10/10.

3. Aš sportuoju.
Yra viena savaitės diena, prasidedanti raide "s" ir, anot Biblijos, skirta šventei. Ir visai nesvarbu, ar tu nori šventę švęst ar ne, sekmadienis yra būtent tokia diena. Yra viena aktyvi veikla, prasidedanti raide "s", kuri padeda geriau jaustis ir išlaikyti pakilią nuotaiką. Ir net jei skiri tam tik vieną dieną per savaitę, sportas yra būtent tas energijos šaltinis. Yra toks miestas, kurį žmonės metaforiškai vadina mums nuolat šviečiančios planetos vardu, beje, taip pat prasidedančiu raide "s", kuriame aš anksčiau gyvenau, ir, kai dar lankiau sporto klubą, būtent sekmadieniais matydavau daug žmonių. Tad sekmadienis nuo šiol turi naują vardą - sportadienis.

Apibendrinimas: Priešingai nei daugelis žmonių, kurie geriau dirba išsikėlę stipriai jų tuometines galimybes viršijančius tikslus, man geriau sekasi motyvuoti save išsikėlus vidutinius tikslus. Pamenu, pernai gavęs pirmojo ketvirčio pardavimo tikslus, supratau, kad juos pasiekti bus paprasta. Pasiekus ketvirčio tikslus per dvi savaites pats pradėjau save motyvuoti. Toks metodas veikia daug geriau už nežemiško tikslo išsikėlimą ir paskui tai sekantį blaškymąsi, bandant rasti sprendimą. Kalbant apie sportą, aš dar kartą įsitikinau, kad geriausiai plano pavyksta laikytis, kai jis atrodo lengviau įgyvendinamas. Sportuoti dukart pirmojo dešimtuko periodu reikėjo daugiau pastangų, o vieną popietę skirti šiai maloniai veiklai buvo pakankamai paprasta.

Įvertinimas: 8/10.

4. Aš tobulėju "Asmenybės universitete".
Per pastarąją projekto savaitę perklausiau tiek audio knygų, kiek turbūt iki tol per visas tris kartu sudėjus nebuvau perklausęs. Tam puikiai pasitarnavo kelionės į Kauną ir Šiaulius, o paskui - atgal į Vilnių. Ironiška. Anksčiau, išvydęs autotransporto spūstį pakeliui į darbą pradėdavau vaipytis. Dabar šypsausi, nes žinau, jog turėsiu galimybę pasisemti daugiau žinių. Tiesa, žinios - tik įrankis. Įrankis, kurį reikia naudoti. O kiekvienas, net ir pats geriausias įrankis, jeigu jo nenaudosi - jo vertė bus minimali. Tad dabar atrinkdamas audio knygas koncentruojuosi į kryptingą ir man šiuo metu aktualiausią informaciją.

Apibendrinimas: Dvi savaitės imitavimo, kad vyksta tikslo siekimo procesas. Dvi savaitės kryptingo savęs tobulinimo. Ilgai svarsčiau, kokį balą skirti šio tikslo pasiekimui. Kadangi projekto esmė - išsiugdyti įpročius, kurie padės tvirčiau žengti sėkmės keliu, tai vertinu vienareikšmiškai - įprotis išugdytas. Juk gyvename dabartyje, tad kam žvalgytis į praeitį?

Įvertinimas: 10/10.

5. Aš skaitau knygas.
Ketvirtoji savaitė buvo tarsi "Nesibaigianti vienatvė dviems". Man ir knygai. Jam ir Jai. Erotinių prieskonių kupina pjesė iškart patraukė savo originalumu, minties laisvumu, kalbos gyvumu, improvizacine įvairove. Romantinis cinizmas - skiriamasis pavyduolių tarpukojo elegijų virtuozu tituluojamo Sigito Parulskio bruožas.

Apibendrinimas: Palyginus su pirmuoju projektu, kai knygas tik stengiausi prisijaukinti, šį kartą buvau daug pavyzdingesnis skaitytojas. Knyga - puikus vaistas nuo rutinos, maistas vaizduotei, sprendimas norintiems prarasti laiko pojūtį. Kas paneigs, kad įdomi knyga - tarsi narkotikas, įtraukiantis nuo pradžios  ir prikaustantis dėmesį iki paskutinio puslapio?

Įvertinimas: 10/10.

6. Aš padedu tobulėti kitiems.
Projektui artėjant prie pabaigos turėjau galimybę sudalyvauti ISM organizuojamame seminare "Kūrybingumas mokytojo gyvenime". Geriausi atsiliepimai. Nors man, kaip "Kito varianto" lektorių komandos nariui, renginys nekainavo, tačiau mielai būčiau sumokėjęs, nes tai buvo gyvas, detalus ir kūrybingas seminaras, kuriame kiekvienas galėjo tiek pasidalinti savomis, tiek pasisemti kitų žmonių idėjų, patirčių ir užmegzti ryšių su kolegomis. Paradoksalu, bet mokytojai, įpratę nuolat būti klasių priešaky, visų pirma stengėsi okupuoti auditorijos gale esančias vietas. "Kitas variantas", kaip ir priklauso pagal pavadinimą, buvo vieninteliai, kurie sėdėjo pirmoje eilėje. O mūsų buvo 5.

Apibendrinimas: Aš padedu tobulėti sau. Turėjau galimybę lankytis kitų lektorių paskaitose ir žengti dar vieną didelį žingsnį pagalbos tobulėti kitiems link - vis atsirasdavo "lengvinančių aplinkybių", kaip miego trūkumas po vakarėlio, daug kitų veiklų, suplanuotas šeimos aplankymas, sunkus paskaitų ir darbo laiko suderinamumas. Viskas įmanoma, tik pradedu abejoti, ar dabar tam yra tinkamiausias metas.

Įvertinimas: 8/10.

7. Aš optimizuoju savo išlaidas.
Ketvirtoji projekto savaitė pareikalavo gausybės išlaidų - kurui, žieminėms padangoms, mašinos remontui, be to, leidau sau įsigyti vieną didesnį pirkinį. Tačiau kiekvieną akimirką sprendimus priėmiau pats ir puikiai žinojau, kiek man tai kainuos ir kodėl man reikia konkretaus dalyko. Atsakingas finansų planavimas. Kaip teigė Randy Gage, nesakykite, kad "aš dabar negaliu sau to leisti". Tai - skurdo mentalitetas. Geriau sakyti "šiuo metu akcentuoju kitus dalykus" ir per pozityvius teiginius artinti save prie sėkmės.

Apibendrinimas: Kadangi savo finansinės veiklos ataskaitas planuoju daryti ketvirtadienį, tai tikslių duomenų, ką, kiek ir kaip pavyko sutaupyti dabar pasakyti negaliu. Galiu pasakyti tiek, kad tuos dalykus, į kurių atsisakymą koncentravausi - bereikalingų smulkmenų pirkimas, dažni apsilankymai viešojo maitinimo įstaigose ir padidėjusios išlaidos kurui - pavyko įgyvendinti. Taip pat pavyko peržiūrėti maisto ir pramogų biudžetą. Daug davė ir banko sąskaitos išrašų analizė, kurioje puikiai matai, kokios išlaidos yra būtinos, o kurių galima atsisakyti.

Įvertinimas: 9/10.

8. Aš efektyviai planuoju savo laiką.
Apie viską pagalvota. Kažkada tai buvo vienos iš didžiųjų parduotuvių šūkis. Jei vairuoji - tuo pat metu gali klausytis audio knygų. Jei turi laisvesnę minutėlę - per ją gali pasiplanuoti apie ką bus kita "Toastmasters" kalba. Džiaugiuosi, kad "Facebook" kruopščiai padirbėjo sumažindami šiame socialiniame tinkle praleidžiamą laiką. Laiką, kurį galima puikiai išnaudoti savo tikslams pasiekti.

Apibendrinimas: Teko gerai pagalvoti, ką čia tokio konkretaus galėčiau parašyti, kaip aš planuoju tą savo laiką. Pagrindinis laiko planavimo tikslas - efektyvumas. Kadangi man pavyko atlikti tas užduotis, kurias buvau numatęs, manau, kad toks improvizacinis planavimas šį mėnesį labai pasiteisino. Tiesa, kuo toliau, tuo labiau įsitikinu koks puikus įrankis tam yra darbo knyga. Juk smegenys - ne valdiškos.

Įvertinimas: 10/10.

9. Aš ilsiuosi nuo kompiuterio sekmadieniais.
Sekmadienis ir taip yra veikliausia diena, tad kam dar gadinti akis prie kompiuterio. Tiesa, taip buvo spalį, koks ir buvo tikslas. Paskutiniąją savaitę jį įgyvendinti man pavyko be didesnių pastangų. Tądien mažai buvau namuose ir, pripažinsiu, laiką praleidau daug geriau ir turiningiau, nei būčiau praleidęs prie kompiuterio.

Apibendrinimas: Įrodžiau sau, jog tai įmanoma. Dabar ateina visagalė Situacija ir mosteli burtų lazdele - šio tikslo tau tęsti kol kas nelemta. Viliuosi, kad po pusmečio vėl galėsiu pratęsti šią puikią tradiciją. Čia save teisinu tuom, jog tai - investicija į ateitį ir į save. O man šie dalykai visada buvo ir bus - prioritetiniai.

Įvertinimas: 10/10.

10. Aš išminties semiuosi religijoje.
Praėjusį sekmadienį buvau Bernardinų bažnyčioje. Atėjau nepasiruošęs. Vienoms mišioms besibaigiant ir aidint paskutiniams gospel choro akordams. Iki kitų mišių buvo likusi valanda. Pakankamai laiko. Prisėsti. Žvilgsniu ištyrinėti remonto nuotaikomis gyvenančios bažnyčios dekoracijas. Susimąstyti. Pabūti su savimi. Susikaupti. Dėmesio koncentravimas visada buvo mano problema. Matyt, reiktų dažniau užsukti į bažnyčią ne pamaldų metu. O ir pamaldos buvo daug įdomesnės nei Antakalnio bažnyčioje. Prasmingas pamokslas, jo analizė, vaikų choro giesmės. Keletas atkarpų iš puikios sekmadienio popietės. Keletas valandų rimties.

Apibendrinimas: Yra žmonių, kurie tiki, yra tokių, kurie tam priešinasi arba tiesiog lieka abejingi. Aš atsirenku tai, kas man svarbiausia ir kuom tikėjimas gali praturtinti mano pasaulį, kokių naujų spalvų įnešti ir kuriuos išblukusius kontūrus paryškinti. Be to, tikėjimas yra stebuklas. Tačiau tikėjimo stebuklas visuomet prasideda nuo tikėjimo savimi.

Įvertinimas: 10/10.

Štai ir baigėsi antrasis projekto etapas. Džiaugiuosi, kad šį kartą tikslus paversti įpročiais sekėsi daug geriau, nei pirmąjį kartą. Džiaugiuosi, kad atsirado daug bendraminčių, suprantančių, norinčių tobulėti ir savo kelio ieškančių žmonių. Noriu padėkoti visiems už palaikymą ir kviečiu pasidalinti savo mintimis apie projektą. Jei nors vienas žmogus dėka šio projekto bent susimąstė apie savo vietą gyvenime ir pajuto norą būti atsakingu už savo veiksmus užuot vien pasyviai stebėjus - tikslas pasiektas.

Antrąją projekto dalį norėčiau pabaigti Peter Drucker citata: "Kol nėra įsipareigojimo, yra tik pažadai ir viltys... bet ne planai".