Dešimtukas-2: Trečiosios savaitės apžvalga

2009-10-22 ·
Tryysss!! Agresyviai erotišku balsu prieš kelis metus alsavo mergina iš šokolado reklamos. Trys. Būtent tiek valandų šiąnakt miegojau, nes norėjau pabaigti vizualizacijų lentos gamybą. Trys savaitės. Tiek laiko mano gyslomis teka "Dešimtukas-2" grupės kraujas. Trys šimtai. Būtent tiek gerbėjų dėmesio projektas susilaukė per tris savaites.

Trys knygos ir trys kaladėlės ant jų nuotraukoje iš kairės. Triada. Tritaškiu išplėšta pergalė. Daugtaškį, užbaigusį mintį, sudarantys trys taškai... "Trys sekundės dangaus" guli mano knygų lentynoje ir atminties kertelėse. Trečias kartas besidalinant praktinių asmenybės tobulėjimo bandymų rezultatais. Gal, kaip patarlė sako, nemeluos?

1. Aš laikausi šio plano.
Laikausi. Kaip niekad iki šiol. Preciziškai. Be nukrypimų. Turbūt pirmą kartą pavyko taip susidėlioti savo laiką, jog spėčiau vykdyti visus tikslus. Jei tai, kad sportuoju stabiliai ir sistemingai po vieną kartą per savaitę vietoj pradžioje planuotų dviejų, tai tokiu atveju galiu su pasididžiavimu konstatuoti faktą - vykdomi visi tikslai. Ilgą laiką kliuvinėjau ieškodamas būdų kaip rasti tinkamą laiką "Asmenybės Universiteto" paskaitoms. Apie tai, ką man pavyko pakeisti - skaitykite toliau ir sužinosite. O į viršų kyla virtualaus bealkoholinio šampano taurė - 9/10 balų.

2. Aš atsisakau alkoholio.
Pamenu savaitgalį buvau susitikęs su klasiokais. Susitikimas labiausiai įstrigo dėl vienos taiklios frazės, ištartos vieno iš klasiokų mūsų tylos apgaubtai kompanijai: "nors ir matomės retai, bet vistiek neturim apie ką kalbėti". Intrigavo jis dar ir tuom, kad tai buvo puikus testas, kuriuo vėl galėjau išbandyti savo stiprybę atsispirti stalo sportininkų labiausiai mėgstamai judesių kombinacijai "ranka-stiklinė-pakelti-išgerti". Panašiai, kaip būnant Anglijoje mus nuo vagių šveicaras, kalbantis anglų kalbos versija primatams, mokė gintis uždarant langus, nes scenarijus aiškus - "people-luggage-window-go!". Statistikos fanams išdėstysiu nuogus pliusus be jungiamosios lingvistinės mikstūros: 1) "vairuoti automobilį" ir "vartoti alkoholį" nerekomenduotina; 2) "vartoti alkoholį" ir "grįžti namo taxi Vilniuje" yra brangu; 3) prisigerti, tapti durnu ir taip "linksmintis", o daugiausia savo kvailumu linksminti kitus - didelis žingsnis atgal. Klounada (beje, be alkoholio) dabar visiems pasiekiama pačiu geriausiu laiku. Užtenka tik įsijungti TV.

3. Aš sportuoju.
Sekmadienis, žinia, yra diena be kompiuterio. Taip pat, sekmadienį yra gaminamas maistas visai savaitei. "Sekmadienį švęsk", atminties lobynuose apdulkėjęs stūkso Dievo įsakymas. Sekmadieniais aš švenčiu tvarką namuose. Lankau bažnyčią. Pastaruosius du sekmadienius prisidėjo ir dar viena "proga" - sportas. Džiugu pastebėti, kad tai jau vyksta mechaniškai. Norėtųsi sportui rasti ir antrą vakarą per savaitę. Bet gal pradėkim nuo vieno? Juk ir liaudis sako - "devyni amatai, o dešimtas - badas".

4. Aš tobulėju "Asmenybės universitete".
Per 7 iki šiol publikuotas apžvalgas man sunku būdavo rasti gerą žodį apibūdinant šį tikslą. Tuomet tekdavo suktis iš padėties - pateikti įvairiausios mane sudominusios informacijos, pro pirštus pažiūrint į šiam svarbiam užsiėmimui skirtą laiką. Šią savaitę pasinaudojau Brian Tracy patarimu - klausytis audio knygų vairuojant. Efektas - stulbinantis. Kasdien vairuodamas praleidžiu bent po 1 valandą laiko. Būna dienų, kai ir 2-3. 10 valandų per savaitę. 300 per mėnesį. 3600 per metus. Kokia prabanga veltui švaistyti tiek laiko, kai jį galima išnaudoti produktyviai. Be to, padidėja susikaupimas vairuoti, nes, kai žinai, jog esi susikoncentravęs į kelis dalykus, tavo mintys neklaidžioja anapus debesų, o yra sutelktos ties ta informacija, kurią girdi, o akys visą dėmesį skiria keliastabai. Eureka! Tad šią savaitę šiuo atradimu džiaugiuosi labiausiai.

5. Aš skaitau knygas.
Man dar labai toli iki tikrojo dramaturgijos ar apskritai literatūros suvokimo. Vartoju simbolius, bet man sunku interpretuoti simboliką kitų kūriniuose. Tarpas. "3 sekundės dangaus" prasidėjo transcendualiais pasvarstymais apie Tarpą. Tarp dimensijų. Kartų. Suvokimo. Jei būčiau neskaitęs protingų dėdžių ir tetų, tituluojamų literatūros kritikais, profesoriais ir korifėjais recenzijų, tai sunkiai įžvelgčiau politiškumo aspektą dramoje. Švietimo sistemos efektas. Vieno-teisingo-atsakymo principas. Besikertantis su pačia interpretacijos ideologija. Interpretuoti - pateikti tekstą taip, kaip TU jį supranti. Mokykloje interpretacija turėdavo praeitį tą vieno-teisingo-atsakymo atranką - suderinamumą su mokytojos interpretacija. "Aš skaitau knygas" buvo tikslas, pameni?, sakys lakoniškumą ar bent jau nuoseklumą vertinantis skaitytojas. Aš skaitau. Ir dar stengiuosi analizuoti. P.S. iki O.K., kaip dainuotų Vilius Alesius, man dar toloka, dar toloka.

6. Aš padedu tobulėti kitiems.
"Tu būsi geras lektorius", džiaugsmingai konstatavo Saulius Bagdonas, "Kito varianto" lektorių komandos narys. "Čia tau sudarytos sąlygos saviraiškai, tad imkis iniciatyvos ir sėkmė ateis", tikėjimu manimi dalinosi "First Toastmasters of Lithuania" klubo seržantas Andrius Kalesnykas. "Vieną dieną tu skinsi žvaigždes plikom rankom", dar prieš pusantrų metų įžvelgė geriausias iš mano sutiktų vadovų Virginijus Šerys. Ir dar daug kitų. Bet klausimas čia ne koks aš ir ką galiu, o ką realiai DARAU padedamas kitiems tobulėti. O realybė dabar yra tokia, kad visko yra tiek, jog ilgainiui aprėpti taps tikrai sunku. Elgiuosi pagal lietuviško aukšojo mokslo standartus - imuosi daug dalykų paviršutiniškumo dimensijoje, bet nė vieno - iš esmės. Tobulėjimas bėgime. Carpe diem. Praėjusią savaitę per koučingo sesiją su Kęstučiu Mikolajūnu supratau, kad gerai sugebu segmentuoti klientus. Ironiška, tačiau segmentuoti man geriausiai tinkančias veiklas ir pasirinkti optimalų jų kiekį pastaruoju metu sekasi panašiai kaip Lietuvos krepšinio rinktinei rugsėjį Lenkijoje vykusiame Europos čempionate. Medice, cura te ipsum?

7. Aš optimizuoju savo išlaidas.
Šuo ir kariamas pripranta. Mešką, sako, galima išmokyti atlikti cirko triukus. Žmogų - pakeisti gyvenimo būdą, prisitaikyti. Planuoju elgtis dar drastiškiau - dalį savo pajamų aukoti ir dalintis su tais, kuriems pasisekė mažiau, nei man. Tikrasis turtingumo dėsnis - tu gauni duodamas. Būtent čia ir pagausės kritikos robinhudų gretos - "aš gi ir taip nieko neturiu, krizė, skolos iki ausų, ką man aukoti? Man [kažkas] TURI padėti!" Skurdo mentalitetas. Kas sakė, kad kalbame apie vien materialius turtus? Nusišypsokit Maximos kasininkei, praleiskit gyvybės ar mirties klausimą sprendžiantį vairuotoją, skriejantį keliu, pastebėkit ir pagirkit pažįstamo ar artimo žmogaus naują šukuoseną, rūbą ar idėją. Džiaukitės. Dovanokite džiaugsmą. Be minčių "kas man iš to?". Ir rezultatai ateis savaime. Ir ateis tokie, kokie apstulbins. Prisiminkit, naivu tikėtis tik imti, reikia ir duoti. Sėti, o tik paskui pjauti.

8. Aš efektyviai planuoju savo laiką.
Tiek, kiek pastaruoju metu randu laiko, mane tiesiog svaigina. Jei praeitą savaitę džiaugiuosi galėdamas laiko skirti ir kelioms veikloms be "Dešimtuko", tai šią savaitę, nors buvau užimtas, jo turėjau dar daugiau. Pamenu, buvo toks tarpsnis, kai beveik kasdien sau kartodavau - turėčiau dvi savaites atostogų, tai vargu ar užtektų visiems "galams" užkamšyti. Dabar vietoj dinamiškos desperacijos, sukeltos klausimo "kaip viską suspėti?", susidaro įspūdis, kad sprendimas, tarsi, pats ateina pas mane. Blaškymąsi eliminuoti padės ir dar vienas atradimas - vizualizacijų lenta. Joje susidėliojau kryptį, kuria norėčiau eiti ir dabar tai - 52 vertingos mintys, kurios yra susistemintos ir neklaidžioja 27 tūkstančių minčių, kurios mus aplanko kas dieną, erdvėje.

9. Aš ilsiuosi nuo kompiuterio sekmadieniais.
Prisipažinsiu, buvo pagunda šį tikslą ignoruoti sekmadienį. Turėjau daug pradėtų darbų, be to, krepšinio varžybos. Vis dėlto, kai pradėjau savo "džiaugsmingos namų šeimininkės" maratoną, laikas prabėgo akimirksniu. Jack Welch teigė, jog nors tai ir atrodo senamadiškai, bet mes pamišę dėl technologijų ir tas pamišimas turi daug neigiamų aspektų. Vienas iš jų - žmonės taip įniko į virtualų bendravimą, kad dažnai susiduria su realaus bendravimo problemomis. Beje, vakar per susirinkimą sėdėjau toliau nuo projektoriaus ir pirmą kartą savo gyvenime pastebėjau, jog turiu šiokių tokių problemų su akimis. Ženklas?

10. Aš išminties semiuosi religijoje.
Šią savaitę, vietoj naujos bažnyčios lankymo, pasirinkau kitą išminties semimosi religijoje alternatyvą - skaičiau Naująjį Testamentą. Tiesa, tik įvadą apie tai, kad 3 evangelijos yra sinoptinės, apie NT struktūrą, paaiškinimus, reikšmę, kitimą per amžius. Populiariai teigiama - Biblija yra geriausia asmenybės tobulėjimo knyga. Tačiau esmė ne knygoje, o tikėjime. Pats geriausias mokytojas, kruopščiai aptardamas kiekvieną žingsnį, būtų bejėgis Jus išmokyti, jei stinga tikėjimo tuo, kuom užsiimi. Stebiuosi, kaip, atrodytų, maži dalykai formuoja mano požiūrį. Pavyzdžiui, Randy Gage teigia, kad 10 proc. to, ką uždirbame turime atiduoti savo Kūrėjui - aukoti. Realybė tokia, kad mums vargu ar pavyks būti dosnesniems už Kūrėją, nes kuo daugiau duodame, tuo daugiau gauname. Perkeldami visatos centrą nuo "mano-poreikiai-pirmiausia" į "man-smagu-prisidėti-prie-kitų-laimės" patys tapsime daug laimingesni.

Tai, ką mums sunku suprasti ir paaiškinti mes vadiname skambiai - stebuklu, pranašyste, apraiška. Mes gauname tai, ką esame pasiruošę priimti ir ko tikimės. Tai kiek kitoks tikėjimasis nuo to, pvz. tikėjimosi laimėti "Teleloto" perkant bilietą. Eliminuojant abejonę, tikint, kad tai, ką mes darome yra naudinga daugeliui žmonių, mes sukuriame aplink save magnetinį lauką, kuris pritraukia visus dalykus, reikalingus mūsų tikslui pasiekti. Aš tikiu, kad "Dešimtukas" yra mano gerų darbų pradžia.

Pradėti nuo savęs.  


read more "Dešimtukas-2: Trečiosios savaitės apžvalga"

Dešimtukas-2: Savaitė-2

2009-10-15 ·
Pirmasis sniegas mus pasitiko spalio 14 dieną. Beveik Valentino, jei ignoruosime mėnesį. Antroji antrą kartą vykdomo Asmenybės tobulėjimo projekto "Dešimtukas" savaitė padovanojo Jums antrąją apžvalgą, kurią dabar ir skaitote. Beveik pavykusią, jei turėsime minty, kad minčių dėstymo raštu pasaulis man dar - atradimas. Trys žmonės pradėjo vykdyti ir aprašinėti savo "dešimtukus". Beveik pasiekimas, jei atsižvelgsime į projekto naujumą ir dar sąlyginai menką žinomumą.

Nekantrauju su Jumis pasidalinti šios savaitės įspūdžiais. Beveik galėčiau pradėti, jei noriu išlaikyti susidomėjimą.

1. Aš laikausi šio plano.
Vakar, prieš vidurnaktį, po "First Toastmasters of Lithuania" susitikimo paėmiau knygą į rankas. Beveik kvailai atrodo, bet dar kvailiau būtų skaityti pasiteisinimus, kaip visų galų meistras stokoja laiko planavimo įgūdžių. Antrąją savaitę aš esu visiškai patenkintas 5 tikslų vykdymu, ties likusiais keturiais atsivėrė tobulėjimui skirta erdvė. Beribė, anot banalaus posakio. Būsiu sąžiningas ir pripažinsiu tikslus, kuriuos vykdyti būtų galima geriau: fizinės kondicijos gerinimas sportuojant, akiračio plėtimas "Asmenybės universitete", intymesni santykiai su literatūra ir išminties klodų tyrinėjimas religijoje. Tad, įkvėpęs tobulėjimo deguonies, ir panardinęs galvą į, anot banalaus posakio, beribę erdvę, kepu blyną iš fakto - projekto šios savaitės rezultatas vertinamas 7/10 balų.

2. Aš atsisakau alkoholio.
Kas tai yra alkoholis? Chemikai pradėtų rašyti formules, moralės sergėtojai pradėtų dėstyti paskaitas socialinėmis temomis, jaunimas arogantiškai nukirstų - "a must" (liet. būtinybė). "Alkoholis yra chemikalas pripratusiems tingėti", dar ir dabar mintyse aidi Skamp dainoje "Kamschtelis" pavartota citata. "Nereikia sporto, reikia viskio ir cigarų", su patosu deklaravo Vinstonas Čerčilis. Manau, kad alkoholis sunkiai apibrėžiamam laiko tarpui sudainavo Hiperbolės dainą "Pamiršk mane", kuri tapo tarsi triumfo maršu nuožmioje kovoje išjungus šviesą ir pareiškus - "Mes šiandien geriam!". Gerkit. O aš ir toliau mėgausiuosi gyvenimu be to daug kartų apdainuoto, taip visiems reikalingo ir sunkiai linksmybėse atsisakomo variklio. Valdysiu save pats. Tad, jei kam reikia dar vieno autopiloto - turiu atliekamą, kreipkitės.

3. Aš sportuoju.
Sportas, nors ir eina keliais kaip maldininkai apie šventovę, tačiau savo vietą turi. Kažin ar kam naujiena, kad turiu daug įvairiausių veiklų. Dažniausiai, protinių. Nuolat dėlioju emocijų mozaiką iš skirtingų kasdieninių potyrių. Sportas bene vienintelė aktyvi fizinė veikla. Žmogus tarp kėdės ir ekrano. Mediumas. Dangus atsikrato į viršų nuolat kilusių garų petekliaus. Aš atsikratau emocijų. Tuomet tampu žmogumi tarp hantelio ir geros savijautos. Tarp materijos ir būsenos.

4. Aš tobulėju "Asmenybės universitete".
Šio mėnesio vienos iš temų - MBA (Management business academy) kursas pasiprašė keitimo ir nužingsniavo atsarginių žaidėjų suolelio link. Jei pirmą savaitę šis tikslas buvo vykdomas pagal planą, tai čia ir prasidės pirmieji priekaištai - prioritetizavimo medžiagą man, matyt, teks pakartoti. Vakar dalyvaujant viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno klubo "First Toastmasters of Lithuania" susitikime įstrigo Vlado Sapranavičiaus žodžiai, jog kiekvieno gyvenimas yra sudalintas į tam tikrus etapus, kuriuose mes turime išmokti konkrečias pamokas ir jei padarome šuolį, anksčiau ar vėliau turėsime sugrįžti ir kartoti "kursą" tol, kol pakilsime į įgūdžių dimensiją. Brian Tracy tokiu atveju siūlo alternatyvą - klausytis audio knygų vairuojant, nes prie vairo praleidžiame išties daug laiko, kurį galime išnaudoti daug kryptingiau. Ypač po rugsėjo, kai, vėl mokslų troškulį pajutusi, į gatves sugužėjo akademinės visuomenės dalis, apklijuota žaliais klevo lapais ant priekinių ir galinių automobilių stiklų ir kelis, o kartais ir kelioliką kartų prailginusi tą įprastą kasrytinę kelionę į darbą.

5. Aš skaitau knygas.
P.S. Byla O.K. "Antidramaturgiška S.Parulskio dramaturgija". "Kam statyti "kažkokį Parulskį", kai yra W.Shakespearas?". "Kažin ar kitas režisierius imtųsi statyti P.S. Bylą O.K., nes ten nėra ką statyti". "O.Koršunovas labai tiki dramaturgu". "Rusijoje niekas nerašo politinių dramų, nes tai laikoma blogu skoniu". Šios ir panašios citatos iš pjesę nagrinėjančių straipsnių budino beužmiegantį mano protą ir vis dar medituojantį entuziazmą, pirmuoju sniegu mus apdovanojusiai dienai artėjant prie vidurnakčio. Žaismingasis Sigitas Parulskis. Apie jį ties šiuo tikslu rašau taip dažnai, lyg jis būtų kviestinė žvaigždė ir turėtų savo reklaminę rubriką. Jis varijuoja žodžiais taip lengvai ir valiūkiškai, jog susidarai įspūdį, kad Parulskiui žodžiai - tarsi vaikiški žaislai smėlio dėžėje, įrankiai, kurie kuria stebuklą. Vakar bendravau su Sigitą asmeniškai pažįstančia mergina. Panašią nuomonę jau buvau girdėjęs. Nihilistas. Šaltas ir bjaurus senis. Žmogus netikintis niekuo. Šeši negatyvūs simboliai iš aštuonžodės nuomonės, kurių likę du - jungtukas "ir", kurį galima pakeisti kableliu, o žodį "žmogus" tiesiog praleisti. Skambės drastiškai. Spėju, kad Sigitas Parulskis savo gyvenimą baigs savižudybe. Tačiau kiekvienas menininkas, norintis sukurti vertingą meno kūrinį, turi būti šiek tiek išprotėjęs. Aš atsiriboju nuo jo asmenybės vertinimų, nes tai, kaip jis rašo ir kokias emocijas tai sukelia - nuostabu.

6. Aš padedu tobulėti kitiems.
Kaip ir žadėjau, sekmadienį visą dieną turiningai praleidau dalyvaudamas "Kito varianto" mokymuose. Nors "Kitas variantas" specializuojasi tik vyresnių klasių moksleivių ugdymu, tačiau, manau, kad ten dėstomi dalykai yra vertingi ir juos turi žinoti visi. Neskirstant pagal amžių. Lytį. Ar interesus. Iki šiol buvau mažai susidūręs su vizualizacijomis, meditacine technika. Seminare atlikti pratimai suteikė daug teigiamų emocijų, o, svarbiausia, atsipalaidavimo. Dar vienas įdomus dalykas - vizualizacijų lenta. Jos esmė tokia - turite tą lentą sau gerai matomoje vietoje savo kambaryje ir ant jos klijuojate popierines savo trokštamų dalykų iškarpas. Kuo konkretesnė iškarpa - tuo aktyviau įdarbinama pasąmonė tą tikslą pasiekti.
Šiais greitaeigiais laikais, kai viskas kinta akimirksniu, tu tarsi voveraitė sukiesi savo rate ir dažniausiai pamiršti stabtelti ir suteikti savo sielai ir protui gaivaus oro gurkšnio. Man tai - atradimas, kurį įvaldęs, būtinai pasidalinsiu su kitais. Gali būti, kad jau šeštadienį stebėsiu lektoriaus Sigito paskaitą jo grupei ir tai bus dar vienas laiptelis link lektorystės.

7. Aš optimizuoju savo išlaidas.
Prisipažinsiu atvirai - dar pavasarį, kai ketinau persikelti į Vilnių, mintyse dėliojau - ateis ruduo, tai pirksiu "laisvalaikio kortelę", abonementą į Siemens arenoje vyksiančias krepšinio rungtynes, aktyviai lankysiuosi teatruose, koncertuose, o kur dar kas rytą vis kirbantis noras - durelės, vonioje sukuriančios dušo kabiną. Visi šie norai anksčiau ar vėliau bus įgyvendinti, nes, mažėjant alternatyvų padidinti pajamas, reikia ieškoti sprendimų optimizuoti išlaidas. Jei mašina susilaikys nuo žiemos siurprizų, tai labai tikėtina, kad tikslą įgyvendinti pavyks. Šlovė atsakingam finansui planavimui!

8. Aš efektyviai planuoju savo laiką.
Galiu nuoširdžiai pasidžiaugti beveik mistiniu reiškiniu - stebiuosi, kaip aš sugebu rasti laiko atpalaiduojantiems pomėgiams, kurie nepaminėti prie tikslų ir dar, palyginus su pirmuoju dešimtuku, prisidėjus kelioms papildomoms veikloms, vykdyti daugiau tikslų, nei anksčiau. Kažkokį ypatingą savęs ribojimą ar griežto rėžimo taikymą įžvelgti sunku. Gal mažyčiais žingsneliais efektyvus laiko planavimas beldžiasi prie mano asmenybės durų, ant kurių parašyta "Įpročiai"?

9. Aš ilsiuosi nuo kompiuterio sekmadieniais.
Na, sekmadienį namo grįžau gerokai po 21 valandos, tad tiek ten tos pagundos sėsti prie kompiuterio (ar TV, kuris pas mane funkcionuoja per kompiuterį) ir tebuvo. O ir galva, po 10 valandų trukusių "Kito varianto" lektorių apmokymų būtų sunkiai aprobavusi bet kokią informaciją. Galiu pasidžiaugti dar ir tuo, kad atsikračiau įpročio pradėti savo dieną su kompiuteriu, skaitydamas įvairiausių mane dominančių tinklapių naujienas pusryčiaujant. Misija - įmanoma. Įmanoma ir Aivarui Ivaškevičiui, o ne tik Tomui Kruzui.

10. Aš išminties semiuosi religijoje.
Sekmadienį, per "Kito varianto" lektorių mokymų pietų pertrauką užsukau į geriausių atsiliepimų kalambūrais apjuostą Šv. Jonų bažnyčią. Kitokia. Savaip didinga ir pompastiška. Be baroko stiliaus atributų. Pirmą kartą matoma ir sava. Gaila, nes bažnyčioje pastarąjį sekmadienį buvau labiau turistas, apžiūrinėjantis Lietuvos ir pasaulio didžiavyrių portretų ekshibiciją, nei besiklausantis sutana vilkinčio mediumo pamokslų ar intarpuose susirinkusių tikėtojų širdis virpinančio gospel choro, kartkartėmis po nosim sušnabždantis pamaldų dalyvio dialogo partijas dvasiškiui padiktavus toną. "Šlovė, Tau, Kristau". "Nesu vertas, kad ateitum į mano širdį" į ekraną tarsi smiltelės laikrodyje byrą atmintin įsirėžę fragmentai. "Aš čia ateisiu darkart", tariu žodį. Ir mano siela pasveiks.

Tai, kad kiti man žinomi "dešimtukininkai" kelia panašius tikslus leidžia suvokti, jog visiems, daugiau ar mažiau, yra aktualūs panašūs dalykai ir kelyje į tobulybę mes visi susitiksime. Svarbiausia būti dešimtukininku ne mokykloje, o gyvenime. Kai išmoksti ne vieną teisingą atsakymą ar sprendimo variantą, o išsiugdai gebėjimą nuspręsti, kas tau yra reikalinga ir kryptingai to siekti, tik tuomet, nors ir kryžkelė, brolau, per kelią nebebėga mergaitė verkdama. Nes mums pakeliui.  

P.S. Dešimtukas O.K.

read more "Dešimtukas-2: Savaitė-2"

Dešimtukas-2: Pirmosios savaitės apžvalga

2009-10-08 ·
Kas blogo? Pirmąją spalio savaitę mus ištiko temperatūrinė krizė. Daugumos žmonių veiduose tai kartu buvo ir nuotaikos kritimas, sveikatos sunkmetis, lėtinė požiūrio recesija. Lietuva vėl išgyvena šių laikų riterio teisingumo ieškančiais šarvais dramą.

Kas gero? "Dešimtukas" stengiasi vengti populiariausių šių metų lietuviškų žodžių, atsiriboti nuo negatyvaus žiniasklaidos poveikio ir džiaugiasi pirmąją spalio savaitę prasidėjusia antrąja projekto epopėja. Projekto, kuris skatina veiksmus, o ne apkalbas.

Daugelis vos prieš savaitę sužinojusių apie šį projektą sunkiai tramdo smalsumą ir laukia pirmųjų įspūdžių. Tad štai jie!

1. Aš laikausi šio plano.
Skaitant kiek žemiau išdėstytas ir kiekvienam tikslui aprašyti skirtas pastraipas gali susidaryti įspūdis, kad viskas einasi tarsi iš pypkės. Tuomet prisimenu ir norėčiau su Jumis pasidalinti vieno mėgiamiausių mano dėstytojų universitete Vytauto Bikulčiaus pastaba kažkuriai iš grupiokių aklai nepasitikėti tekstu ir neprisirišti prie turinio. Man puikiai sekasi vykdyti 6/10 tikslų, o dėl likusių turiu tam tikrų priekaištų sau. Pirmąją savaitę klausyto "Asmenybės universiteto" lektoriaus Buck Joseph teigimu, žmonės pirmiausia daro tai, ko nori, ir tik tada tai, ko reikia. Dėsninga. Galima bandyti falsifikuoti šį dėsnį trumpalaikėje perspektyvoje, bet Dešimtuko tikslas - išsiugdyti įpročius, kurie padėtų pamatus ilgalaikei sėkmei. Tad šią savaitę progresą vertinčiau 8/10 balų.

2. Aš atsisakau alkoholio.
Susidaro įspūdis, kad atsisakyti kažko, kas įprasta yra daug sunkiau, nei išmokti ar daryti tai, kas nauja ar buvo apleista. Taip buvo su neiginiais, nesveiku maistu, pernelyg dideliu potraukiu kompiuteriui ir panašiais dalykais. Taip yra ir su alkoholiu. Dažnai tenka sulaukti kvietimų - "gal alaus?" Čia man "padeda" ir skrandis, kadangi paveldėjau prie alkoholio sunkiai pripratinamą skrandį. Ir gera savijauta visada ima viršų prieš trumpalaikį savikontrolės praradimą. Linksmintis moku ir blaiviu protu, o kitas alkoholio vartojimo priežastis sugalvoti sunku. Socializavimasis? Viena iš socializavimosi formų - rūkymas drauge - per 24 metus sunkiai rado netgi pirmykščių, startinių argumentų. O laiką galima leisti daug įdomiau ir naudingiau nei siurbčiojant įvairiausių skalių laipsniais matuojamus gėrimus.

3. Aš sportuoju.
Parengiamoji treniruotė. Tai tarsi savotiškas iššūkis, kadangi po mėnesio pertraukos vėl bandžiau sportuoti ir su keliskart didesniais svoriais, nei iki tol. Keisčiausia tai, jog kūnas tai priėmė kaip įprastinį krūvį ir po pertraukos lydinčių viso kūno skausmų bei realijos kodiniu pavadinimu "būsena: sulaužytas" apsireiškimų pavyko išvengti. Beje, puikus būdas išlieti susikaupusias emocijas.

4. Aš tobulėju "Asmenybės universitete".
Šio mėnesio temos - MBA (Management business academy) kursas ir MLM (Multi-level marketing). Pradėjau nuo Buck Joseph "New York Times Pocket MBA Series" (MBA) ir Randy Gage "How to Earn At Least $100,000 a Year in Network Marketing". Buck Joseph audio knygoje gausu praktinių patarimų vadovams: kaip ugdyti emocinį intelektą, motyvaciją, kaip kovoti su "laiko grobikais", harmonizuoti darbo ir šeimos laiko paskirstymą ir kitų naudingų dalykų. 20 metų MLM patirtį turinčio Randy Gage knyga mane sudomino todėl, jog tinklinis marketingas, kuris yra novatoriškas požiūris į verslą, vis dar yra vertinamas skeptiškai, atsargiai, nes daugelis žmonių eina lengviausiu keliu, kai paminamas teisingos informacijos pateikimo principas, o verslo suvokimas - momentinis. Randy tiesiog perteikia savo patirtį ir konkrečiais pavyzdžiais iliustruoja tam tikras kertines situacijas bei savo požiūrį, kuriuo jis ir pasiekė didžios sėkmės. Iš pradžių planavau kas mėnesį keisti programą, tačiau dabar apsisprendžiau, kad po kiekvieno mėnesio "pakartosiu kursą". Juk kartojimas - mokslų motina.

5. Aš skaitau knygas.
Pamenu vieną pastabą. "Tu vis dar skaitai tą Parulskio knygą?" - stebėjosi draugė, pamačiusi vienišą kambario dekoraciją. Pirmąją projekto savaitę ši tendencija buvo išplėšta su visais pamatais. Galiausiai išsprendžiau "Miego ir kitų moterų" rebusą, kurio atsakymas slypėjo pjesėje "Iš gyvenimo vėlių". Lengvas kūrinys. Skaitai, ir, tarytum, plauki tekstu. Galima sakyt, buvau praradęs laiko nuovoką ir pjesę pergyvenau per vieną akimirką. Nuo pradžių iki galo. Būsiu nuoširdus. Kažin ar norėčiau pamatyti pastatymą. Belieka tikėtis, kad pop-kulto dalimi tapusi ir Oskaro Koršunovo pastatyta pjesė "P.S.  Byla O.K." pamaitins apmąstymų knygose beieškantį.

6. Aš padedu tobulėti kitiems.
"O kaip pamatuosi?" - klaustų praktikai. Iš ties. Jei dalijimasis savo požiūriu, nuostatomis su kitais tobulėjančiais žmonėmis yra pagalba, tada Taip. Jei tikėjotės išgirsti apie pradedamus vesti seminarus, paskaitas, startą su "Kito varianto" mokinių grupe, tai turiu Jus nuvilti. Tai, kaip kažkada sakė garsus lietuvių humoristas Artūras Orlauskas, ne už kalnų, tai - jau kalnuose. Sekmadienį dalyvausiu "Kito varianto" lektorių mokymuose ir susipažinsiu su šios organizacijos virtuve. "Reikia tave kuo greičiau įtraukti į veiklą", poreikį lektoriams atskleidė "Kito varianto" narys Saulius Bagdonas. Tad belieka tikėtis, kad po sekmadienio ties šiuo tikslu bus daugiau atsakymų nei klausimų.

7. Aš optimizuoju savo išlaidas.
Optimizacijos procesas įgauna pagreitį. Šią savaitę atlikau dar vieną analizę - suskaičiavau, kiek per savaitę išleidžiu maistui ir, kiek būtų galima sutaupyti, atsisakius šiek tiek brangesnių produktų ir patiekalų. Su džiaugsmu skelbiu, jog išlaidas maistui pavyko sumažinti 20%. Yra ir dar keletas pakankamai drastiškų taupymo programos sprendimų, tačiau elgsiuosi antivyriausybiškai ir pokyčius savo gyvenime įvesiu palaipsniui. Sunku prisiminti, kada paskutinį kartą teko atlikti mainus "kortelė-į-grynuosius" su bankomatu. O priemonės paprastos - kiek įmanoma išvengti skaudžiausiai kandančių neplanuotų išlaidų, o būtiniausias išlaidas planuoti atsakingiau. "Man širdis - laiminga!" - prisimenu Eglės Jurgaitytės dainą, kai pagalvoju apie šio tikslo vykdymą.

8. Aš efektyviai planuoju savo laiką.
Stengiuosi rasti balansą tarp griežto planuojamų veiklų susidėliojimo ir laikinės improvizacijos. Improvizacinis rėžimas. Rėžimas, kurio stengiesi laikytis, o kai norisi harmonijos - improvizuoji. Šią savaitę "Kito varianto" lektorių susitikime Gediminas pasakojo apie Vedų išmintimi paremtą dienos planavimą. Pavyzdžiui, ar žinojote, jog pats giliausias miegas yra nuo 21 iki 01 h ir tuomet kiekviena miego valanda skaičiuojasi kaip dvi? Arba, kad kiekvienas iš mūsų turime keltis iki 6:20, nes kitaip mums gręsia persimiegojimas? Arba tai, jog spotuoti iki 7 h ryto yra žalinga organizmui? Kad mokytis geriausia nuo 4 iki 6 h ryto, nes tuomet geriausiai veikia atmintis? O aš sužinojau dar ir tai, kad klausydamasis "Asmenybės universiteto" paskaitų vakarais esu visiškas nevisprotis, nes tuomet smegenys ilsisi ir sunkiai priima bei apdoroja informaciją.

9. Aš ilsiuosi nuo kompiuterio sekmadieniais.
Dar prieš savaitę šis tikslas atrodė sunkiausias. Ironiška, tačiau turiningai praleisti sekmadienį be kompiuterio buvo vieni juokai. Tuomet atsirado laiko ir bažnyčiai, ir knygai, ir "Asmenybės universitetui", ir maisto gaminimui, ir sportui. Kibernetinis pasaulis, atrodė, tarsi sustojo vietoje - pirmadienį įjungus kompiuterį ir besitikint rasti daug visokiausių mane dominančių naujienų, teko nusivilti - Facebook'as savaitgaliais ir taip būna tarsi apmiręs, mažai intriguojančios informacijos aptikau ir krepšinio naujienose, o su pašto dėžutės turiniu susitvarkiau be asistentų pagalbos. Dar svarbiau - suteikiau vieną atostogų dieną savo akims. "Ir be kompo galima gyventi" - taip perfrazuojant laikinąją sostinę pašiepiantį šūkį apibūdinčiau šio tikslo siekimo progresą.

10. Aš išminties semiuosi religijoje.
Sekmadieniais tikri krikščionys lankosi bažnyčioje. Na, dar ten lankosi ir tie, kuriems tikėjimas - tai savidemonstracijos išraiška, socializavimosi galimybė, alternatyvi televizijai pramoga ir, galbūt, paskutinis šiaudas kovoje su vienatve. Šventvagiškai, bet nuoširdžiai. Šventvagiškai, bet nuoširdžiai gali nuskambėti prisipažinimas, kad įsiklausius į kunigo žodžius, man daug prieštaravimų viduje sukėlė hiperbolizuota kančios akcentuacija, negatyvizmo, netgi nihilizmo protegavimas. Maždaug - gimėm iš nuodemės, esame atpirkti, nusidėjeliai, kuriuos teis, todėl turime atgailauti, kentėti ir tikėtis malonės. Gyvenimo prasmės suvokimas per kančią - tiesiausias kelias į depresiją. Sunku čia kalbėti apie pasitikėjimo savimi skatinimą, ryžtą priimti sprendimus, džiaugsmingo pasaulio įsivaizdavimą, nes susidaro įspūdis, jog visi teigiami dalykai prasideda tik po mirties - amžinasis gyvenimas, dangus, rojus. Viliuosi, jog po pirmojo ekskurso po Vilniaus bažnyčias, antrasis bandymas sukels pozityvesnių emocijų.

Pabaigai norėčiau padėkoti visiems, kurie tik dabar sužinojo apie Dešimtuką bei aktyviai įsijungė siūlydami projektą tobulinančias idėjas ir pasidžiaugti už tuos, kurie, šios iniciatyvos įkvėpti, išsikėlė tikslus sau ir stebi jų vykdymą. Džiugu matyti tiek aktyvių ir pokyčius inicijuojančių žmonių, pasaulį pradedančių keisti nuo savęs. Kiekvienas iš mūsų galime padaryti daugiau, nei iš mūsų tikisi. Kiekvienas iš mūsų galime duoti pradžią dideliems darbams. Aš tuo tikiu, o tu? 

read more "Dešimtukas-2: Pirmosios savaitės apžvalga"

"Dešimtukas-2" tikslai

2009-10-01 ·
Visi esame girdėję apie sėkmingus žmones. Jų nuotraukas nuolat spausdina populiariausių žmonių žurnalai, jų išsakytas mintis nuolat cituoja žymūs lektoriai, per įvairiausius apdovanojimus jie spaudžia rankas kontestantams, o labiausiai visi aptarinėja kurioje "nulių zonoje" jie operuoja.

Ir kartais net sunku patikėti, kad tie spindintys žmonės kažkada kentė nepriteklių, skurdą ir tik geležinių valios pastangų dėka prasiskynė sau kelią į šlovės elitą. Jie turėjo tikslus, kurie ir buvo jų varomoji jėga, stimulas eiti į priekį bet kokiomis aplinkybėmis ir bet kokia kaina.

Šiame projekte aš siekiu mažesnių tikslų. Vis dėlto, dar Biblijoje sakoma, kad iš mažesnių tikslų ir susideda dideli žygdarbiai. Su džiaugsmu pristatau 10 tikslų sau, kuriuos įgyvendinus man, kaip pasakytų žymus televizijos režisierius Vytenis Pauliukaitis, grės labai geros pasekmės.

1. Aš laikausi šio plano.
Dabartinė situacija: Prisiminus netolimą praeitį - pirmąjį "Dešimtuką" - teko susidurti su sunkumais vykdyti pažadą sau, kai atsirado papildomų veiklų.
Veiksmų planas: Dviratį čia išrasti sunku - pirmojo dešimtuko veiksmų planas buvo geras, tad viskas ir prasidės nuo tinkamo dienotvarkės sudarymo.
Priežastis: Tai yra raktas į sėkmę!

2. Aš atsisakau alkoholio.
Dabartinė situacija: Pavadinti save išgeriančiu ar, tuo labiau, sistemingai pažeidžiančiu teisingą santykį su alkoholiu būtų išties sunku, o ir tiesos mažai. Bet kam to apskritai reikia? Atsipalaiduoti aš puikiai galiu ir be alkoholio.
Veiksmų planas: Tapti anti-Jim'u Carrey ir sakyti "Ne" visoms pagundoms. Kadangi jau 24 metus sėkmingai sakau "Ne" nikotinui, manau, kad panašius burtažodžius galima šnibždėti ir alkoholiui.
Priežastis: Išskirtinai finansinė - šiuo metu renkuosi vertingesnius malonumus.

3. Aš sportuoju.
Dabartinė situacija: Ir ko tik nebuvo. Bandymai sportuoti atostogų kurorte metu. Bandymai sportuoti beveik prieš vidurnaktį. Bandymai sportuoti iš ryto prieš darbą. Ir viskas taip ir liko bandymų dimensijoje.
Veiksmų planas: Sportuoti 2 kartus per savaitę.
Priežastis: Gera sveikata - gera ir nuotaika.

4. Aš tobulėju "Asmenybės universitete".
Dabartinė situacija: Kaip ir su bandymais sportuoti, asmenybės tobulėjimo audio knygos nuolat bandydavo išsikovoti savo laiką mano dienotvarkėje, tačiau viltys konkuruoti dėl geresnių pozicijų, nei paskutinė valanda prieš transcenduojant į sapnų karaliją pakilo į debesis garų pavidalu.
Veiksmų planas: Atsirinkti klausomus dalykus pagal kategoriją ir kas dieną skirti bent po valandą dviems pasirinktiems dalykams (2 valandos per dieną). Kadangi tai - universitetas, todėl "paskaitos" pagal dalykus yra išdalintos į vieno mėnesio blokus, o po kiekvieno mėnesio dalykai keisis.
Priežastis: Kaupti žinių bagažą ateities projektams.

5. Aš skaitau knygas.
Dabartinė situacija: Kartais paimu knygą į rankas... Dar girdisi vakarykštės apžvalgos aidas. Aidas, kuris tiksliausiai apibūdina dabartinę situaciją. Situaciją, kurią planuoju pakeisti artimiausiu metu. Be to, į savo skaitinių sąrašą planuoju įtraukti ir klasiko Juozo Erlicko kūrinius.
Veiksmų planas: Skaitymui skirti 2 valandas per savaitę.
Priežastis: Lavinti literatūrinę kalbą.

6. Aš padedu tobulėti kitiems.
Dabartinė situacija: Pastaruosius metus mano kontempliatyvinėje erdvėje vis sklandė tokia mintis - po kelių dešimčių metų, kai būsiu daug pasiekęs ir įvairiausios patirties sukaupęs "dėdė", galėsiu eiti Jack'o Welch'o pramintu taku ir dalintis su žmonėmis savo išmintimi. Prieš porą mėnesių sužinojau apie "Kitą variantą", o prieš savaitę, sudalyvavęs įžanginėje prezentacijoje, nusprendžiau prisidėti prie jų veiklos, padedančios jaunimui atrasti savo vietą gyvenime. Nors esu dar labai jaunas, tačiau turiu šiek tiek patirties, kuri bus labai naudinga 10-12 klasių moksleiviams.
Veiksmų planas: Aktyviai įsitraukti į "Kito varianto" savaronišką veiklą.
Priežastis: Vidinė harmonija, pasiekiama bent iš dalies atsilyginant už tai, kuo pats esi apdovanotas.

7. Aš optimizuoju savo išlaidas.
Dabartinė situacija: Gegužę persikėliau į Vilnių ir, kadangi dirbu finansų srityje, maniau, kad tai bus puiki proga įrodyti savo sugebėjimus atsakingai elgtis su pinigais. Grafa "nenumatytos išlaidos", suvedus 5 mėnesių Vilniuje balansą, užtamsino rožinių akinių stiklus - išlaidos 2.5 karto viršija pajamas!
Veiksmų planas: Susidaryti konkretų būtinų išlaidų planą ir jo griežtai laikytis.
Priežastis: Finansinis saugumas.

8. Aš efektyviai planuoju savo laiką.
Dabartinė situacija: Viena iš priežasčių, sutrukdžiusi dar sėkmingiau užbaigti pirmąjį "Dešimtuką", buvo dominuojanti kiberadikcija. Efektyviai laiką planavau tik iš dalies. Žinodavau, ką valgysiu, kada dalyvausiu kokiame renginyje, tačiau stigo detalesnio planavimo. Gyvendamas pirmojo dešimtuko ritmais perpratau, kokios veiklos ir kokiu metu gali būti produktyvios, taigi, šias žinias efektyviai panaudoti planuodamas savo laiką.
Veiksmų planas: Susidėlioti detalią darbotvarkę ir jos laikytis.
Priežastis: Platesnis laiko panaudojimo spektras.

9. Aš ilsiuosi nuo kompiuterio sekmadieniais.
Dabartinė situacija: Priklausomybė nuo kompiuterio godžiai savinosi laiką iš sporto, asmenybės tobulėjimo audio knygų ir literatūrinių Sigito Parulskio šedevrų. Jei galiu pateisinti tai, kad pirmas veiksmas, kurį atlieku grįžęs į namus po to, kai nusiaunu batus yra kompiuterio įjungimas, tai vargu ar galiu žiūrėti pro pirštus, kai tiek laiko, kurį galima panaudoti naudingesnei veiklai, ištirpsta tarsi cukraus vata.
Veiksmų planas: Paprastas ir aiškus - jokio kompiuterio sekmadieniais.
Priežastis: Sveikata akims ir daugiau laiko kitoms veikloms.


10. Aš išminties semiuosi religijoje.
Dabartinė situacija: Užtrukčiau turbūt gerą pusvalandį bandydamas prisiminti, kada paskutinį kartą buvau bažnyčioje. Kaip ir daugelis iš Jūsų, tikriausiai. Iš manęs padaryti religinį fanatiką būtų sunku, tačiau dvasinei harmonijai, susitelkimui ir sielos apvalymui religija yra itin naudinga ir rekomenduotina. Ričardas Doveika rekomendavo keletą Vilniaus bažnyčių, kuriose ir ketinu praturtinti savo sekmadienio rytus.
Veiksmų planas: Lankyti bažnyčią sekmadieniais.
Priežastis: Vidinė harmonija.

Štai ir pristačiau visus 10 dalykų, kuriais gyvensiu artimiausią mėnesį. Norėčiau iškart pataisyti manančius, kad tai yra vienadienis ar momentinis projektas. Naivu būtų tikėtis pagerinti savo gyvenimą 4 kartus nuėjus į bažnyčią ar kurį laiką atsisakius žalingą poveikį turinčių užsiėmimų. Mėnuo - tik įpročiams suformuoti, kurie, tikiuosi, lydės mane visos mano kelionės į sėkmę metu.

read more ""Dešimtukas-2" tikslai"

"Dešimtukas-2" startuoja!

·

Sveiki visi! Po mėnesio pertraukos vėl startuoja projektas "Dešimtukas": 10 laiptelių tikslo link. 

Projekto esmė: suformuoti 10 mažų tikslų bei priemones jiems pasiekti, kurie padėtų tobulėti ir siekti didesnių tikslų.

Projekto trukmė: vienas mėnuo (2009 m. spalis).


Apie projektą:  Pirmasis projekto etapas buvo apvainikuotas sėkme - įpročiais tapo 5/10 tikslų. Todėl, po mėnesio pertraukos, nusprendžiau į pasiektų tikslų vietą įtraukti naujus tikslus, o tuos, kuriuos pirmame dešimtuke sekėsi vykdyti silpniau, tęsti ir toliau.
 
Sakoma, jog tam, kad susiformuotų įprotis, užtenka 21 dienos. "Dešimtukas" patvirtino, kad kai kuriuos įpročius galima išsiugdyti per vieną mėnesį, tačiau kai kurie dalykai sekasi prasčiau. Pamenu, užvakar teko bendrauti su "Kito varianto" lektorių komanda ir diskusija pakrypo apie atsakomybę. Dešimtukas yra puikus nuolatinės atsakomybės ugdymo pavyzdys, kai iš pradžių išsikeliamas paprastas tikslas (kuris iš esmės yra pažadas sau imtis tam tikrų veiksmų konkretų laiką) ir bandoma jį paversti įpročiu (ilgalaikiu pažadu sau imtis tam tikrų veiksmų).
 
Be asmeninės patirties perteikimo, "Dešimtuke" planuoju pasidalinti ir pripažintų asmenybės tobulėjimo autoritetų mintimis, nes jos kelią į sėkmę padaro daug suprantamesnį, aiškesnį ir konkretesnį. Tuo pačiu šiuo projektu stengiuosi įrodyti, kad kiekvienas gali valdyti savo gyvenimą, būti pokyčių iniciatoriumi, o ne pasyviu ir priklausomu nuo aplinkybių stebėtoju.
 
Nuo šiol "Dešimtukas" bus pasiekiamas ir socialiniuose tinklapiuose "Facebook", "Twitter", "LinkedIn" ir lietuviškame jo variante "Pros.lt".
 
Savo asmeniniu pavyzdžiu jau pavyko užkrėsti du draugus. Gal ir tau metas pradėti veikti ir kreipti savo gyvenimą taip, kaip tu nori? Sutik, daug įdomiau siekti savo tikslų, nei būti įrankiu kažkieno tikslams pasiekti.  

read more ""Dešimtukas-2" startuoja!"