Ar žinome savo vietą organizacijoje?

2009-08-19 ·
Kiekviena organizacija – tai verslas, o jame kertinis vertinimo kriterijus yra rezultatai. Būtent rezultatai, o ne gilesnė iškirptė, skambus juokas, smagios kavos pertraukėlės ir kiti dalykai, kurie prie rezultato prisideda menkai.

Vienas iš pagrindinių kompanijos raktų į sėkmę yra teisingas kiekvieno darbuotojo indėlio į bendrą tikslą įvertinimas. Visi žmonės skirtingi, tad ir jų galimybės prisidėti prie įmonės gerovės yra nevienodos. Todėl yra puikus būdas, sustatantis viską į reikiamas vietas – tai diferencijavimas.
Diferencijavimo esmė tokia – kiekvienas žmogus turi tiksliai žinoti kiek vertinga jo veikla organizacijai, kokia tam yra paklausa ir kaip sunku būtų tą žmogų pakeisti kitu. Jack Welch, buvęs pasaulinio giganto „General Electric“ vadovas, diferencijavimą suprantą kaip 20-70-10 principą. Jei vykdote darbuotojų vertinimo programas, diferencijavimą bus paprasta pritaikyti ir Jums.

Geriausius rezultatus pasiekiantys 20% darbuotojų yra kompanijos širdis: visi juos pažįsta, žino jų pasiekimus, jie gauna didžiules premijas, nuolat vyksta į seminarus, jų vardai nuolat skamba valdybos posėdžiuose ir aplink juos sukasi visas kompanijos gyvenimas, nes tik nuo jų sėkmės priklauso konkretaus verslo ateitis.

Viduryje esantys 70% sudaro daugumą ir be jų dauguma procesų nebūtų įsivaizduojami. Dažnai šioje grandyje esantys darbuotojai atlieka mažiau akivaizdžiai pastebimą, tačiau labai naudingą darbą. Svarbiausia, kad ši grandis nesijaustų atskirta, nepakankamai įvertinta. Priešingai – šie darbuotojai turi būti itin motyvuoti, nes juose slypintis potencialas gali ateityje jiems praverti Top dvidešimtuko duris.

Ir pačioje apačioje - 10% žmonių, kurie buvę ar nebuvę – jokio skirtumo. Net jei ir tai labai mieli ir malonūs žmonės, jie menkai prisideda prie bendro rezultato. Tačiau tai žinodami nesikankins darbo vietoje, o pasistengs atrasti save ten, kur gali geriau realizuoti savo gabumus. Juk kiekvienas turime įvairių sugebėjimų. Tad galbūt tokia iš pažiūros negailestinga sistema padės žmogui surasti tikrąjį kelią?

Didžiausias diferencijavimo privalumas yra tas, jog kiekvienas darbuotojas aiškiai žino savo vietą, žino, ką gali, ko iš jo yra tikimąsi ir tai padeda geriau susikoncentruoti į kasdienines užduotis.

Tik natūraliai kyla klausimas – ar Lietuvoje, kurioje visi pripratę bent jau atrodyti šilti ir stengiasi neįžeisti kito žmogaus jausmų, ši sistema gali būti efektingai pritaikoma? Juk jei kiekvienas žinotų savo vietą organizacijoje, išnyktų bereikalinga trintis, o žmonės, užuot nerimavę ar išsaugos darbo vietą, skirtų visą dėmesį nepriekaištingam savo darbo atlikimui, laimėtų visi.